
Pontszám megvan, lakás nincs - a főváros új diákjai rögtön falba ütköznek
A főváros új diákjainak a lakhatás a legfőbb probléma.
A tömegmegmozdulások azután alakultak ki, hogy az ukrán elnök ellehetetlenítette a korrupcióellenes hatóságokat.
Több városban is tüntetések kezdődtek kedd este Ukrajnában, miután a parlament megszavazott egy jogszabályt, amely megfosztja önállóságától az ország két legfontosabb korrupcióellenes intézményét – jelentette a Kyiv Independent angol nyelvű ukrán hírportál. A lap beszámolója szerint a háború kirobbanása óta ezek az első jelentősebb tömegmegmozdulások, melyek kifejezetten Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ellen irányulnak.
A tüntetéseket kiváltó törvény gyakorlatilag megvonta a két fő korrupcióellenes ügynökség – a Nemzeti Korrupcióellenes Iroda (NABU) és a Speciális Korrupcióellenes Ügyészség (SAPO) – függetlenségét, és az elnök közvetlen ellenőrzése alá helyezte őket. A javaslatot elsöprő többséggel fogadta el július 22-én a parlament: 263 képviselő támogatta, miközben csak 13-an szavaztak nemmel, és 13-an tartózkodtak.
Annak ellenére, hogy több befolyásos véleményformáló is vétózásra szólította fel Zelenszkijt, az elnök még aznap aláírta a tervezetet, ami így azonnal hatályba lépett. Az államfő azzal érvelt, hogy meg kell szüntetni az érintett szervezetekben lévő orosz befolyást. A vitatott törvény elfogadása előtti napon az ukrán titkosszolgálat házkutatásokat és letartóztatásokat hajtott végre állítólagos orosz kémek ellen a NABU-nál.
A törvény hatályba lépése után tömegtüntetések robbantak ki a legtöbb ukrán nagyvárosban, köztük Kijevben Lvivben, Dnyipróban és Odesszában. A demonstrálók fő követelése az volt, hogy Zelenszkij emeljen vétót, és ne számolja fel a független igazságszolgáltatást!
Többen azzal érveltek, hogy a kifogásolt törvény aláássa Ukrajna EU-csatlakozási esélyeit, mivel megsérti az európai értékeket és a csatlakozási feltételeket (például a korrupció elleni harc hatékonyságát és függetlenségét).
A vitatott törvényt a szövetséges nyugati kormányok és – szokatlan módon – az Európai Unió is kritizálta. Guillaume Mercier, az Európai Bizottság szóvivője kijelentette:
Az Európai Unió aggódik Ukrajna korrupcióellenes intézményeivel kapcsolatos legutóbbi lépései miatt.
Marta Kos, az EU bővítési biztosa szintén bírálta a törvény elfogadását:
A NABU függetlenségét védő kulcsfontosságú biztosítékok lebontása komoly visszalépés
– írta a közösségi médiában. Marta Kos hozzátette hogy ez és a SAPO „elengedhetetlen” Ukrajna EU-s útja szempontjából – idézte a politikus szavait a Ripost.
A főváros új diákjainak a lakhatás a legfőbb probléma.
Óbudán a baloldal leszavazta a fideszes javaslatot.
Washington állítólag az ukrán vezető elmozdítására készül.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.