A trió célja a Kárpát-medence cimbalmosainak, cimbalomprímásainak felkutatása, majd zenéjük bemutatása koncerteken és lemezeken.
Tárkány Trió:
cimbalom – Tárkány-Kovács Bálint
brácsa – Fekete Márton
bőgő – Molnár Péter
Egy interjúban mondta a magyar népi cimbalomzenét játszó Tárkány Trió feje, a Junior Prima díjas népzenész és dalszerző, Tárkány-Kovács Bálint, hogy ő csak azért sem csinálja azt, amit mindenki más. Amit együttesével évek óta sikerrel művel, fényesen igazolja szavait: a mára szinte teljesen feledésbe merült Kárpát-medencei cimbalomprímás hagyomány folytatójaként, örököseként és kutatójaként lép fel két zenésztársával. Most velük közösen fedezhetjük fel egy letűnt világ kincseit.
Ha prímás, akkor hegedűs, vágja rá rögtön, aki némi zenei alapismerettel rendelkezik. Kevesebben tudják, hogy olykor a cimbalmos is előléphet a prímás szerepébe: ilyenkor a dallamot átvéve ő válik a zenekar irányítójává. A 2008-ban alakult Tárkány Művek csapatából született a népzenére specializálódott Tárkány Trió: a zenekarvezető Tárkány-Kovács Bálint mellett Fekete Márton brácsás és Molnár Péter bőgős járatlan utakat barangol be új formációjában.
A cimbalom-brácsa-bőgő felállás évszázadok óta közkedvelt hangszer-összeállítás, így alapanyag van bőséggel, a trió szakterülete tehát a minőségi válogatás és a rejtett kincsek megtalálása. Tárkány-Kovács együttese pedig a lehető legszélesebb körből válogat: a magyar, a román, a cigány és a szintó repertoár virtuóz tolmácsolásával egyformán lenyűgözik hallgatóságukat. Tárkány-Kovács Bálint szerint úttörő munkájuk nem pusztán az egykorvolt muzsikák körültekintő rekonstrukciója, a valahai zenészek szellemalakjának megidézése: új ösvényeket tárnak fel és taposnak ki egy ősi, mégis otthonos vidéken.
Korosztály: 8–14 év
Időpont: november 16., 12.00–13.00 (szünet nélkül)
Helyszín: Műpa
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre