
JAMN – Különkiadás – Válogatás Esterházy Péter és Örkény István írásaiból
József Attila munkássága meghatározta az egész magyar költészetet, így természetesen hatással volt Esterházy Péter és Örkény István munkásságára is.
Felhévíz és Rózsadomb 1000 éve - Gül Baba türbéje látogatásával. A séta végére néhány romantikus - ám korántsem igaz - mítosz és történelmi tévhit végleg megdől majd!
A mai Margit-híd budai hídfőjének környékén az Árpád-kor hajnalán a közeli dunai átkelő, valamint az ide telepített szőlőskertek és vízimalmok hasznából mind a Nyulak-szigeti apácák, mind a johannita lovagok bőségben élhettek. Már a legrégibb középkori, latin nyelvű okiratok is szólnak a híres föld alatti karszt barlangokról, melyek felszíni hideg- és melegvizes forrásain létesült Buda első ispotálya és első gyógyfürdője is (bár ez utóbbi inkább volt sáros dagonyázó, mint kifinomult gyógyhely). Mindez lökést adott egy kisebb falunyi - főleg szolgáltatásokból élő - népesség letelepedésére: ők lettek az „ős-Felhévíziek”.
Később, a török hódoltság idején megváltozott itt az élet: állandó török lovas helyőrség jelent meg, katonai tábort, lőportárat, és végre tisztességes fürdőket is építettek: így született meg a Szent Lukács fürdő őse, illetve a máig működő, pompás Velibej fürdő.
Már Szulejmán szultánnal megérkeztek Budára az első muszlim hitű szerzetesek is, a különféle rendek Felhévízen és a később Rózsadombnak nevezett magaslat lábánál több kolostort is emeltek. A legismertebb talán az utókor által Gül babaként emlegetett dervis, akinek síremléke (türbéje) az Ottomán Birodalom Isztambultól legtávolabb eső ilyen jellegű építménye Európában. Sétánk során belülről is megtekintjük a frissen felújított, s immár több mint 450 éves épületet, benne a síremlékkel, majd a szomszédos, vadonatúj múzeumban boncolgatjuk tovább a török-kori szerzetesség és a török módi szerint nálunk is hamar meggyökeresedett kávékultúra szálait.
A sétára jelentjezni itt lehet.
Időpont: augusztus 13., 15 óra
Helyszín: Margit híd budai hídfőjénél, a parkban
József Attila munkássága meghatározta az egész magyar költészetet, így természetesen hatással volt Esterházy Péter és Örkény István munkásságára is.
Idén nemcsak nosztalgiázhattok a 90-es évek kultikus alkotásain, hanem felfedezhetitek a legújabb díjnyertes magyar filmeket is.
A szerzővel, Tankó Andrea erdélyi prózaíróval Kalocsai Andrea, a közmédia műsorvezetője beszélget.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre