Nagyszabású rendezvényen, hazai állami és sportvezetők, sportszakemberek, a tagszervezetei és a támogatói jelenlétében ünnepelte meg kedden este megalapítása 25. évfordulóját a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB).
Amint az Öbölház Rendezvényközpontban megtartott ünnepségen elhangzott, a mozgáskorlátozott, a látássérült és az értelmi fogyatékossággal élő sportolók érdekében működő országos sportszövetségek 1997. szeptember 13-án alapították meg közös szervezetüket, a Magyar Paralimpiai Bizottságot.
Orbán Viktor miniszterelnök jókívánságait Nyitrai Zsolt kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki biztos tolmácsolta. A kormányfő levelében köszönetet mondott a bizottság áldozatos munkájáért, amelynek köszönhetőn a fogyatékos sportolók részesei lehetnek Magyarország sporttörténelmének. A miniszterelnök szerint a Magyar Paralimpiai Bizottság megalapítása jó példa arra, hogy a sport erejével milyen társadalmi változásokat lehet elérni.
„Ma már mindenki a sport természetes részeként kezeli a fogyatékossággal élő sportolókat, egyesületeket. Küzdelmeik és munkájuk mindenki számára látható, együtt szorítunk értük a hazai és nemzetközi versenyeken, eredményeikre minden magyar méltán büszke. Köszönöm, hogy hazánk hírét öregbítik a küzdőtéren és azon kívül is” - írta levelében Orbán Viktor.
Az ünnepségen Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár köszöntőjében kiemelte, hogy a magyar kormány a bizottság javaslatára 2021-ben jelentősen, több mint 40 százalékkal emelte meg a nyári és téli paralimpián kiemelkedő teljesítményt elért parasportolók állami jutalmát. Ezen kívül fontosnak tartják azok támogatását is, akik még nem jutottak el a pályafutásuk csúcsára, de minden esélyük megvan arra, hogy paralimpiai világ- vagy Európa-bajnokok legyenek.
Az elmúlt 25 esztendő történéseit és sikereit Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) tiszteletbeli elnöke, Szekeres Pál paralimpiai bajnok, valamint a 12 paralimpiai éremmel rendelkező vívó, Krajnyák Zsuzsanna idézte fel. Andrew Parsons, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság elnöke videoüzenetet küldött, de beszédet mondott Gyulay Zsolt, a MOB első embere is.
A jubileum alkalmából díjazták azokat, akik az elmúlt időszakban a legtöbbet tettek a magyar parasportért. Halassy Olivér-díjat vehetett át Hoffmann Judit és ZámbóDiána, Málnai István-díjat kapott Kovács Iván, Marsi Márton, Pákey Béla, Szabó Álmos és Szalma László, Plesa István-díj elismerésben részesült Lénárt Ágota és Mayer Ágnes. Paralimpiai Láng-díjat kapott a Magyar Sportújságírók Szövetsége, amelyet Szöllősi György elnök a szervezet nevében vett át. Köszöntötték a versenyzéstől Tokió után visszavonult vívót, Dani Gyöngyit is.
A rendezvény zárásaként Szabó László, az MPB elnöke emlékeztetett arra: hét évvel ezelőtti megválasztásakor azért választotta „a fogyatékosnak lenni nem jelenti azt, vesztesnek lenni” szlogent, mert meggyőződése, hogy a fogyatékkal élők közössége nem lehet az élet vesztes oldalán és gyenge az a nemzet, amely nem tesz meg mindent a kisebbségéért.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre