A napokban már érkeznek a rezsicsökkentés változása óta kiállított új számlák. Másmilyent kapnak, akik diktálják az óraállást és akik átalányt fizetnek. Váltani is lehet a két módszer között, mutatjuk, kinek melyik kedvezőbb.
Az új számlán már külön feltüntetik a rezsicsökkentett árat és a lakossági piaci árat, valamint azt, rezsicsökkentés nélkül mennyit kellett volna fizetni. Az átalánydíjasok egyszerűbben tudják kiszámítani fogyasztásukat a rezsirendeletben meghatározott értékeket figyelembe véve, hiszen ott éves kvóta szerepel.
A rendelet szerint az évi 1729 köbméterig járó, kedvezményes árú gáz havi 144 köbmétert jelent, áram esetében pedig 2523 kilowattóra, ami havi szinten 210 kWh-ig fedezi az olcsóbb fogyasztást. Tényező még, amit Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondott: a gáz fűtőértéke eltérő, a leghatékonyabb az oroszországi, ezt követi az itthon kitermelt és a leggyengébb, amit Nyugatról vásárolnak, ezért rendeletben pontosítják az átlagfogyasztás szabályozását. Ezt figyelembe véve állapították meg 63 645 megajoule-ban a fűtőértéket, ami jelentősen több, mint ami korábban a rendeletben szerepelt (erről a 3. oldalon olvashat részletesen – a szerk.).
Összeg szempontjából a háztartások mintegy háromnegyede most is a korábbihoz hasonló számlát kap: ugyanannyit fizetnek augusztus 1-től is, mivel nem haladják meg az átlagfogyasztást. Ahol pedig az átlagnál több gyerek van, kérhetik a nagycsaládos kedvezményt, amivel tovább emelkedik a rezsivédett áron fogyasztható gáz mennyisége. Aki még így is többet használ, annak sem kell a többletfogyasztásért versenypiaci árat fizetnie, hanem úgynevezett lakossági piaci árat, ami még nagyságrendekkel kevesebb.
Akik átalányt fizetnek, havonta ugyanúgy fog jelentkezni a többletfogyasztás, számlájuk arányosan emelkedik majd a tavalyi fogyasztásuk függvényében. Az éves elszámoláskor a tényleges fogyasztásukat alapul véve korrigálják majd a számlájukat. Érdemes tehát takarékoskodniuk az árammal és a gázzal, mert ha kevesebbet fogyasztanak, mint tavaly, akkor jóváírják az átalányfizetéskor keletkezett többletet.
Akik a havi leolvasás után fizetnek, azoknál mindig az aktuális fogyasztás alapján számítják ki a túlfogyasztást. Aki ezt választja, az tudja, hogy télen mindig magasabb a gázszámlája. Ez most is így lesz, de nála a szolgáltató egy úgynevezett fogyasztási jelleggörbe alapján számolja ki, mikor mennyi az a kedvezményes mennyiség, amelyet időarányosan jogosult igénybe venni. Ennek érdekében az egyetemes szolgáltató naparányos elszámolást alkalmaz, amelynek alapján a felhasználó számára kiállított számlában a kedvezményes mennyiség 365-öd részének és a számlázási időszak napjainak szorzatát érvényesíti.
Havi diktálásról csak az éves elszámolást követő 30 napon belül van lehetőségük átváltani, ha ezt szeretnénk. Átalányról viszont bármikor át lehet állni fogyasztás alapú díjfizetésre, ha valakit az jobban megnyugtat. Ezt a szolgáltatónál kell kezdeményezni. Szakértők szerint azoknak, akik rendszeres havi jövedelemmel rendelkeznek, célszerűbb átalányt fizetni, mert ez kiszámítható, minden hónapban állandó költséget jelent.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre