A korábban a Keleti pályaudvaron működő önkéntesek több ezer fős önszerveződő csoportja által kialakított gyermeksarok a többi, a menekülő családoknak nyújtott szolgáltatással együtt áttelepült a BOK Csarnokban felállított humanitárius tranzit központba. A gyermeksarok kialakítását a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) koordinálja. Fűrész Tünde elnököt kérdeztük.
– Hogyan született meg a gyereksarok?
– A KINCS a családszervezetekkel és a Keleti önkénteseivel egy hétvége alatt kialakította és berendezte a gyereksarkot és a baba–mama-szobát. Ebben nagy segítséget nyújtott az egyik hazai barkácsáruház, a Családbarát vállalat díjas Praktiker is. Emellett mindenki hozta, amit tudott, és koordinált munkával gyorsan elkészült a hely.
– Beváltja a hozzá fűzött reményeket?
– A nyitás óta folyamatosan töltjük a készleteket, mert naponta több ezer ember érkezik a tranzitpontba és nagyon sok közöttük a gyermek. Nagy szükség van arra, hogy legyen egy hely, ahol a gyermekek önfeledten játszhatnak és kicsit megfeledkezhetnek a velük történtekről. A BOK-csarnokban a gyermekek orvosi és védőnői ellátást is kaphatnak.
– Mivel várják a gyereksarokban az Ukrajnából ideérkező kisgyermekes menekülteket?
– A játszósarokban különféle korosztályoknak megfelelő játékokat válogattunk össze: készségfejlesztő játékok, kisautók, színezők, mesekönyvek várják a gyermekeket barátságos, kényelmes környezetben, ahol felszabadultan játszhatnak egymással a szülők és az önkéntesek közös felügyelete alatt. Van egy tévénk is, amelyen ukrán és magyar nyelvű rajzfilmeket nézhetnek a kicsik. Babzsákokon ülhetnek, kicsit megpihenhetnek, rajzolhatnak, színezhetnek, kézműveskedhetnek, labdázhatnak az önkéntesekkel. A szoptató- és pelenkázóhelyiségben pedig külön szoptatófoteleket alakítottunk ki az édesanyák számára. Van kiságy is a szobában, ahol nyugodt körülmények között altathatják a kicsiket. Az édesanyák pelenkákat, krémeket, törlőkendőket kapnak a babák ellátásához. A családbarát gyermeksarok leginkább egy nyitott játszóházra hasonlít.
– Ki mindenki, mely szervezetek vesznek részt ebben az önkéntes munkában?
– A Keleti önkéntesei mellett sokan bekapcsolódtak a munkába, például a családszervezetek, köztük a Családbarát Magyarország Központ, a Szülők Háza Alapítvány, a Fiatal Családosok Klubja, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége, az Egyszülős Központ, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Férfiak Klubja vagy a Magyar Női Unió.
A gyereksarok munkájába bárki bekapcsolódhat! Szeretettel várják az önkéntes gyermekfelügyelők jelentkezését, nagy szükség van rájuk. Csatlakozni a közös online regisztrációs felületen keresztül lehet.
A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) tevékenységével hozzájárul ahhoz, hogy Magyarországon világra jöjjenek a kívánt és tervezett gyermekek, a népesedési problémák megoldására megtalálják a legmegfelelőbb és leghatékonyabb válaszokat. A magyarok kiállnak a családbarát kormányzás mellett, ez is kiderül a KINCS legújabb felméréséből. A magyar emberek többsége elégedett az elmúlt 12 év családbarát politikájával, és a jövőben is ezt az irányvonalat támogatják. A kormány több mint egy évtizede folyamatosan bővíti a családtámogatási rendszert, és soha nem látott segítséget nyújt a családoknak. A február végén-március elején készült reprezentatív felmérésben a megkérdezettek szerint a legfontosabb családbarát intézkedések mindegyike hozzájárul a családok anyagi helyzetének javulásához.
A KINCS Percek videó sorozat gyermekekről szóló része igazolja, hogy Magyarország számára minden magyar gyermek KINCS, a gyermekek jóléte és védelme közös ügyünk és felelősségünk. 2010 óta a kormány számos lépést tett a közel 2 millió kiskorú gyermek érdekében. A gyermekek kiegyensúlyozott nevelését olyan gyermekjóléti intézkedések segítik, mint a bölcsődefejlesztés, a hároméves kortól kötelező óvoda, az ingyenes vagy kedvezményes gyermekétkeztetés, az ingyenes tankönyvek biztosítása az általános iskolákban, a középiskolákban és a szakképzésben, vagy az Erzsébet Táborok.
A KINCS Percek videósorozat a hazatérő és a határon túli magyar családokkal is foglalkozik: ez világossá teszi, hogy minden magyar gyermek KINCS, szülessen bárhol is a világon. A harmadik rész a külhonban, a határon túl élő magyar családok támogatását mutatja be, illetve azt járja körbe, hogy folyamatosan nő a visszavándorlók száma, és ma már többen költöznek haza, mint ahányan elmennek Magyarországról.
A KINCS Percek sorozat a gyermekes családok helyzetével is foglalkozott. A videóból kiderül, hogy Magyarország védi és támogatja a gyermeket nevelő családokat annak érdekében, hogy a gyermekek vállalása és nevelése pénzügyi nehézség helyett inkább kedvező anyagi helyzetet jelentsen. Ezt szolgálja többek között a családi adózás, az otthonteremtés vagy a babaváró-támogatás.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre