Ki ne enne egy jó fánkot farsangkor? De mi van, ha nem lehet? Ja, dióból, liszt nélkül jöhet!
Ha már farsang van, legalább egyszer illik fánkot sütni. De mi van, ha a családból történetesen éppen senki nem ehet búzalisztet, és a vendégségbe érkező barátok is jobban szeretnék, ha kerülnénk a glutént, de azért lenne valami „igazi” édesség? Diófánk lett az egyszerű háziasszony próbálkozásából – méghozzá a nagyon egészséges és hasznos útifűmaghéj segítségével.
1 pohár joghurt (40 dkg-os)
1 joghurtospohárnyi darált dió
fél joghurtospohár útifűmaghéj
fél joghurtospohár kölesliszt
3 egész tojás
1 citrom (bio) leve és héja
0,4 dl rumaroma vagy igazi rum/gyümölcspálinka
cukor ízlés szerint
fél tasak sütőpor (nem szükséges)
kókuszzsír vagy étolaj a sütéshez
fahéjas porcukor a forgatáshoz
ízlés szerint házi sárgabarackvelő
A hozzávalókat egy keverőtálba tesszük, majd géppel összekeverjük. Amíg elmosogatjuk az eddig használt eszközöket és a kiürült edényeket, addig betesszük a tésztát a hűtőbe, hogy az útifűmaghéj tudja „dagasztani”. Odatesszük a tűzhelyre a kókuszzsírt melegedni, amikor felhevült, evőkanállal beleszaggatjuk a dió alakúra formázott (vagy ahogy sikerül!) fánkocskákat. Mindkét oldalát átsütjük. A zsiradékból kivéve szűrön lecsepegtetjük. Én forrón, a la nature is szeretem, de ha langyosan fahéjas porcukorba forgatjuk, még jobb. Nem is beszélve a spájzból előkapott házi sárgabarackvelőről, amivel már egyszerűen fenséges ez a liszt nélkül készített farsangi fánk!
Ha valaki köleslisztet sem akar a tésztába, akkor tegyen helyette több útifűmaghéjat, és legalább 1 órát hagyja a hűtőben.
Vigyázni kell az olajjal, se túl forró ne legyen, mert akkor kívül megég a fánkocska, de belül nyers marad – de ki se hűljön, mert úgy nagyon megszívja magát a zsiradékkal.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre