A sütőtök számos fajtáját számtalan formában fogyasztjuk ilyenkor. Mi most egy olyan süteményt ajánlunk, amelynek a tésztája csak sütőtökbelet és tökmaglisztet tartalmaz, és a tetejére is maga a sült zöldség kerül díszként, ízként. Nemcsak a glutén,-és diófélékre érzékenyeknek szeretnénk kedvezni ezzel a recepttel, hanem a krémet és a sütőtököt töményen kedvelőknek szintén!
Ez a torta tényleg csak tökféléből és sok krémből készül, annak aki a desszertből nem a vastag tésztát szereti.
1 kisebb méretű sütőtök
20 dkg tökmagliszt
10 dkg kókuszzsír
pici só
50 dkg tejszínes sajtkrém vagy mascarpone
3 egész tojás
1 evőkanál tejföl
1 evőkanál kukoricakeményítő
10 dkg cukor
A kimagozott, megpucolt tököt feldarabolva megsütjük. A belét kikanalazva egy tálba tesszük. A sült tökhús kétharmadához hozzátesszük a tökmaglisztet és a kókuszzsírt, és kézzel egyenletesen összedolgozzuk. Ha ragad, hintünk még hozzá egy kis tökmaglisztet, amíg szépen összeáll. A kikent tortaformába kézzel egyenletesen szétnyomkodjuk. Villával megszurkálva picit elősütjük a tésztánkat.
a sajtkémünket a cukorral kikeverjük, majd egyesével hozzáadjuk, folyamatos keverés mellett a tojásokat. Ez után következik a tejföl és a kukoricakeményítő. A krémet ráöntjük a már kihűlt „tésztára”, és légkeveréssel 150 fokon 30-40 percig sütjük.
A maradék sütőtökbelet összeturmixoljuk és cukorral karamellizáljuk. Ha már kihűlt, és nem meleg, ezzel bevonjuk, lecsorgatjuk a krém tetejét.
Tegyünk a sütőbe a süti alá egy vízzel teli tepsit, így egyenletes gőzben sül, nem ég meg a tetején a sajtkrém, miközben még lágy lenne a közepe.
Ha nem akarunk a süti tetejére való sütőtökhöz cukrot hozzáadni, pépesíthetjük házi cukormentes (sárgabarack, füge) lekvárral vagy magozott datolyát turmixoljunk hozzá.
A tökmaglisztet úgy készítik, hogy először megtisztítják a tökmagot a héjától, majd hidegen kisajtolják belőle az olaját, a fennmaradó anyagot pedig finomra őrlik. A tökmagliszt íze és illata igen jellegzetes, zöld színű. Érdemes kipróbálni sütéshez a búzaliszt helyett. A tökmaglisztnek magas a rost- és a fehérjetartalma, alacsony a zsír- és szénhidráttartalma, jó megoldás azok számára is, akik érzékenyek a diófélékre, és emiatt nem ehetnek mandula- vagy gesztenyelisztből készült ételeket sem. A tökmagliszt magas magnéziumtartalma miatt jótékonyan hat az idegrendszeri folyamatokra is. Természetes E-vitamin forrás, amely jót tesz a szív- és érrendszeri panaszokra.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre