Így öntözz, hogy virágozzanak a növények

Ha betartunk néhány alapszabályt, virágoskertünk egész nyáron gyönyörű lesz.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.05.24. 11:00
növény virágföld virágöntözés víz öntözés

1. Öntözzük jól a növényeket!

A nagy melegben a növényeket célszerű naponta többször is megöntözni, akár a balkonon, akár, a kertben vannak. Nem mindegy azonban, hogyan, mikor és mennyi vizet adunk nekik a túléléshez. Ha betartunk néhány alapszabályt, virágoskertünk egész nyáron gyönyörű lesz.

Ha betartunk néhány alapszabályt, virágoskertünk egész nyáron gyönyörű lesz.  / Fotó:  unsplash.com – Képünk illusztráció

2. Gyűjthetünk csapadékot

A kemény csapvíz vízkövet hagy a virágföldben, ami rontja a talaj pH-értékét és csökkenti a növény tápanyagfelvételét, ami akár pusztulásához is vezethet. Az öntözéshez inkább gyűjtsünk lágy esővizet, ami egész nyáron használható. 


 

3. Az időpont is fontos

Forró, nyári napokon soha ne öntözzünk napközben! A legjobb, ha a kora reggeli órákat választjuk a locsoláshoz. A déli órákban kijuttatott víz még azelőtt elpárolog, mielőtt a növények gyökerei felvehetnék a szükséges mennyiséget, ráadásul az erős napsugárzás miatt a vízcseppek is megégethetik.


 

4. Tilos estére időzíteni

Kevesen tudják, de az esti órákban történő öntözéssel is vigyázni kell, mivel ilyenkor is hasonló a veszély, mint a déli öntözésnél: a leveleken maradó vízcseppek éjszaka nem tudnak elpárologni, így könnyedén előidézhetik a gombás fertőzések kialakulását. 


 

5. Fúrjunk bele több lyukat

Nagyobb esőzés után könnyen kárt tehet a cserepekben megálló víz, ezért ültetés előtt ne felejtsük el néhány helyen kilyukasztani a cserép vagy láda alját. Az ültetőközeg alá kisebb-nagyobb kavicsokat vagy cseréptörmeléket is tehetünk, hogy a felesleges víz könnyebben kifolyhasson belőle.


 

6. Ellenőrizzük a kezünkkel

Mindig csak akkor öntözzünk, amikor a növényeknek valóban szükségük van vízre. A legmegbízhatóbb módszer, ha rendszeresen ellenőrizzük a talaj nedvességét. Ha 10–30 cm mélységben már száraznak érezzük a földet, akkor elérkezett az ideje.


 

7. Többször, de kevesebbet

Ha megfeledkeztünk az öntözésről, soha ne egyszerre pótoljuk a vizet. A növények nem képesek nagyobb mennyiséget felvenni, a túlzott öntözés pedig pangó vízhez vezethet, ami károsíthatja a gyökérzetet. 


 

8. Ússzák meg szárazon

A virágos évelőket ne öntözzük felülről, esőszerűen. Ezeket inkább árasztásos módszerrel locsoljuk, ami azt jelenti, hogy a vizet lassan folyassuk a tövekhez úgy, hogy a levelek szárazon maradjanak. 


 

9. Kerüljük a pangó vizet

A fűszőnyeget inkább ritkábban, de alaposabban öntözzük: csak a nagyobb hőségben locsoljuk naponta, általában hetente kétszer-háromszor elegendő. A sok mennyiség gombás betegségeket és pangó vizet okozhat, amely a gyökérzet rothadásához vezethet. 


 

10. Számoljunk a méretével

Sokan az örökzöldek öntözését a gyepek automata öntözőrendszerével próbálják megoldani, pedig ezzel nem biztosítható a megfelelő vízmennyiség, így a növény könnyebben legyengülhet és hamarabb kiszáradhat. Homokos talaj estén nyári hónapokban naponta kétszer, agyagos talaj estén naponta egyszer, a fa méretétől függően, általában 5-10 liter vizet öntsünk a tuja tövéhez egy nagy vödörrel vagy kerti slaggal.


 

11. Sötét helyett a világosba

Mivel a balkonon nevelt növények cserépben vannak, sokkal hamarabb kiszáradnak. Már azzal segíthetünk, ha sötét színű edények helyett inkább fehérbe ültetjük őket, és emellett gyakrabban öntözzük, különösen hőség idején. Tegyük át az érzékeny növényeket egy árnyékosabb helyre. 


 

12. Adjunk hozzá vitamint

A folyamatos virágzáshoz fontos a rendszeres tápanyag-utánpótlás, főleg a futómuskátli, petúnia és verbéna esetében. Adjunk az öntözővízhez hetente egyszer-kétszer tápoldatot, vagy használhatunk táprudat, illetve lassan oldódó műtrágyát


 

13. Apránként adagolva

A csepegtető öntözés lényege, hogy a víz cseppenként jut el a növények gyökereihez. Amellett, hogy hatékony, minimalizálja a vízpazarlást és a párolgást is. A rendszer szabályozható, így pontosan beállítható a felhasznált víz mennyisége és időtartama, ezáltal elkerülhető az alul- vagy túlöntözés.


 

14. Érzi a rendszer, ha jön az eső

Az okos öntözőrendszer kiépítése hasznos funkció, hiszen így nyugodt maradhatunk; a növényeink akkor sem száradnak ki, ha nyaralni megyünk, vagy egyszerűen csak kimegy a fejünkből, hogy öntözni kellene. Nedvességérzékelővel összekapcsolva automatikusan csökkenti a locsolásra szánt időt.

 

15. Figyeljünk a jelzésekre

A sárguló levelek és fonnyadt hajtások jelezhetik, hogy átgondoljuk az öntözést. Nem mindig a vízhiány a gond, gyakran a túlöntözés, kártevők vagy hőség okozza a problémát. Érdemes estére ellenőrizni a növényeket, így könnyebb megítélni, valóban kell-e locsolni. Idővel láthatjuk, melyik növény hogyan reagál a forróságra.

 

Forrás: Fanny magazin

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás