Ezzel az egyszerű módszerrel felpörgetheted az agyad – Sőt, még az Alzheimer-kórt is megelőzheted!

Ez a módszer javítja a hangulatot, memóriát és a jóllétet.



Megosztás
Szerző: Amy Mans
Létrehozva: 2025.05.02.
egészség agy tanulmány

A rendszeres agymunka nagyon fontos a mindennapi életünk sikeres teljesítéséhez, és ezalatt nem csak a tanulást értjük. A tudósok most olyan módszert találtak, ami tapasztalati sokszínűséget nyújt, továbbá az emlékezet és az életminőség javulását. Morgan Barense, a tanulmány társszerzője és a Torontói Egyetem Bölcsészettudományi Kar Pszichológiai Tanszékének professzora szerint egy bizonyos kor felett az alulstimuláló környezet, a társadalmi elszigeteltség, kognitív hanyatlás és az Alzheimer-kór erős hangsúlyt kapnak.

alt=A hétköznapi tevékenységek mellett rendkívül fontos az agyi egészségünk fenntartása egy tanulmány szerint
A hétköznapi tevékenységek mellett rendkívül fontos az agyi egészségünk fenntartása egy tanulmány szerint / Fotó: Pexels (Illusztráció)

Az agyunk sokkal többet bír el időskorban is 

A rutinok kialakítása és fenntartása pozitív hatással lehet a kognitív egészségre. De fontos, hogy ezt az újdonságokkal egyensúlyozzuk – mondta Barense The Sun cikkében. Bár ez a tanulmány az idősebb felnőttekre összpontosított, az új élmények gyakorlásának előnyei minden korosztályra vonatkoznak. A tanulmány részeként a kutatók 18 egészséges, 71 éves átlagéletkorú résztvevőt biztattak arra, hogy nyolc héten keresztül vegyenek részt egyedi élményekben.

A módszer

A résztvevők egy HippoCamera nevű idegtudományi alapú okostelefon-alkalmazást használtak – egy olyan alkalmazást, amely az agy hippocampusának működését utánozva javítja a memória-visszahívást, hogy rögzítsék és megválaszolják azokat a napi eseményeket, amelyekre emlékezni akartak. Majd arra kérték őket, hogy számoljanak be érzelmeikről, az idő múlásának érzékeléséről és az unalom mértékéről. Azt találták, hogy amikor a résztvevők új tevékenységekben vettek részt, jobb memóriát, több pozitív érzelmet, kevesebb unalmat mutattak, és úgy érezték, hogy az idő gyorsabban telik.

Tanulmányunk azt mutatja, hogy az új élményeknek nem kell extravagánsnak lenniük, mint például egy új országba utazásnak. Az apró változtatások, mint például a napi séta során az útvonalváltás, jelentős hatással lehetnek a memóriára és a hangulatra

– foglalta össze az eredményt Barense. 

Végezetül azt is hozzátette a tanulmány társszerzője:

Az egyedül élő vagy hosszú távú gondozásban lévő idősebb felnőttek gyakran nagyobb fokú elszigeteltséggel és korlátozott ingerekkel szembesülnek – fontos, hogy támogassuk szeretteinket abban, hogy megtalálják az újdonság pillanatait, amelyek kulcsfontosságúak az érzelmileg és kognitívan lebilincselő élethez.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás