Mennyit változott a világ! 5+1 dolog, ami az idősebbeknek bejön, de a fiatalokat megőrjíti

A szakértők felsorolnak 6 dolgot, amit a különböző generációk másképpen értelmeznek.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.04.24. 17:00
generációs különbség udvariasság passzív agresszió

A generációs különbséget sokféleképpen fedik fel magukat. Az idő múlásával az is képes változni, hogy mi számít udvariasnak. A Daily Motivation News összeszedett 6 gesztust, amiket lehet udvariasnak vagy passzív-agresszívnek is értelmezni.

A digitális kor beköszöntével az udvariassági szokások is sokat változnak (Fotó: Pexels/Andrea Piacquadio – Képünk illusztráció)

1. Bejelentés nélkül megjelenni

Többnyire az idősebbek számára jelent kellemes meglepetést, ha egy családtagjuk, ismerősük váratlanul betoppan hozzájuk. Ebből is érzik: valaki gondolt rájuk és időt szentel nekik. Ugyanakkor elsősorban a fiatalabb generáció tagjai nem szeretik a hívatlan vendégeket. Szerintük udvariasabb, ha előtte megkérdezik: van-e kedvük a találkozóra, s ha igen, mikor lenne megfelelő a látogatás.

2. Becenevek használata

Egyes becenevek, mint a Kedveském vagy az Aranyom, szintén megosztja a társadalmat. Míg az idősebb korosztály kedveskedésnek szánja ezeket a megszólításokat, a fiatalabbakat inkább zavarja, idegesíti egy idegen effajta megszólítása. Számukra az ilyen és ehhez hasonló becenevek használata udvariatlanság egy ismeretlen embertől.

3. Túl hivatalos e-mailek

A formalitás tiszteletet fejez ki, vagy épp ellenkezőleg: hideg és személytelen? A digitális világban felmerül a kérdés, hogy az e-mailek írásakor lazább vagy hivatalosabb megfogalmazást kövessünk? A különböző generációk eltérően vélekednek a kérdésben, mondanunk sem kell, hogy a fiatalok, illetve az idősek melyike használatát érzik közelebb magukhoz.

4. „Többet kéne mosolyognod!”

A mosolygásra való felszólítás is kétféleképpen értelmezhető. Az azonos korosztály esetében gyakoribb, hogy az ember kedvességnek veszi a másiktól az effajta biztatást, hogy legyen pozitívabb és nézze a dolgok jó oldalát. Ugyanakkor az eltérő generációk esetében, különösen a fiatalok, ha idősebbektől hallják ezt, úgy vehetik, hogy megpróbálják megszabni nekik, mit csináljanak és hogy fejezzék ki magukat.

5. „Csak kíváncsi vagyok”

Az így kezdődő üzenetek mögött sokszor jó szándék áll, nem akarnak zavarni, pusztán érdeklődnek valami után. Sok ember viszont passzív-agresszívnak tartja ezeket az üzeneteket, és szívesebben válaszol helyette egy közvetlen kérdésre.

6. Pont az üzenet végén

Még egy olyan apróság, mint az üzenet végi pont is megoszthatja a embereket. A mondatok végére kell pontot rakni, de a fiatalok körében egy SMS vagy üzenet végén lévő pont azt sugallhatja, hogy a feladó túl komoly, esetleg haragszik valamiért. S erről bizony sok idős embernek fogalma sincs.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás