Közeleg a központi felvételi: ezzel segíthetünk legtöbbet a gyereknek

A központi felvételi dátuma: január 18-a!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.01.12. 17:00
felvételi gyakorol feladatlap iskola

Sok izgalmat rejt magában a januári 18-ai megmérettetés, amire nemcsak a tanulóknak, de a szülőknek is érdemes készülniük, legalább azért, hogy támogatni tudják gyerekeiket. A Fanny magazin összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat.

A központi felvételi dátuma: január 18-a! Fotó: Pixabay

Őket érinti a vizsga

A központi írásbeli felvételi azoknak a diákoknak szól, akik olyan iskolában szeretnének továbbtanulni, ahol a felvételi tájékoztató szerint követelmény a vizsga. A felmérés a 9. évfolyamra, illetve a hat- és nyolcosztályos gimnáziumba jelentkező fiatalokat érinti. Felmentést csak alapos indokkal, például betegség esetén lehet kérni, a pótvizsgát január 28-án tartják.

Mindenkinek más 

Két tárgyból kell felkészülni: magyarból és matematikából. Az írásbeli vizsga központilag kiadott egységes feladatlapokból áll, viszont mindhárom korosztálynak külön munkalap és javítási-értékelési útmutató készül.

Ne maradjon otthon

A magyar nyelvi feladatlapokhoz nem használható semmilyen segédeszköz, matematikánál pedig csak vonalzó, körző és szögmérő, számológép nem. A kitöltést kék vagy fekete tollal kell végezni, előbbiből érdemes kettőt is vinni, és még otthon kipróbálni őket. Ceruzát a matematikai rajzokhoz lehet elővenni. Ne felejtse otthon  a diák-személyazonosításra alkalmas okmányát sem.

Fontos az idő

Felmérésenként 45 perc áll rendelkezésre, a két tárgy között pedig 15 perc szünet adott, ezért is fontos, hogy jól osszák be az idejüket a diákok. Ha elakadnak egy feladatnál, inkább haladjanak tovább, és később, vagy a végén térjenek rá vissza. Az időérzék ilyenkor elveszhet, főleg, hogy stressznek vannak kitéve a tanulók. Az időhöz való viszonyukat gyakorlással fejleszthetik.

Nagy segítség lehet

Tanácsos úgy gyakorolni – főleg az utolsó 1-2 hétben –, hogy beállítunk egy visszaszámlálót, így előidézhetünk egy „éles” helyzetet, amiben érezheti az idő súlyát a nebuló. Ehhez az Oktatási Hivatal weboldalán (oktatas.hu) találhatunk a korábbi évekből feladatlapokat, melyekhez megoldókulcsok is vannak.

A gyakorláshoz az Oktatási Hivatal weboldalán találhatunk a korábbi évekből feladatlapokat 
Fotó: Shutterstock/Képünk illusztráció

Minden sor számít

A matematikafeladatoknál nemcsak a végeredmény, de a levezetés is számít, amire részpontokat adnak a javítók, még akkor is, ha a megoldás nem helyes. Ezért már a gyakorlás során figyeljünk oda, hogy ne fejben számoljon és oldja meg a példákat a gyermek, hanem mindent írjon le.

Éhesen nem megy

A vizsgára nemcsak tudással, de elemózsiával is érdemes készülni. Fontos a reggeli, üres gyomorral semmiképpen se vágjon bele a fiatal a felmérésbe, hiszen olyankor nem fog jól az agy. Ezenkívül nem árt, ha visz magával némi harapnivalót a szünetre: szendvicset, gyümölcsöt, csokoládét, és a folyadékról se feledkezzünk meg!

Lelki készülés

A vizsga előtti napon már ne gyakoroljon a fiatal, inkább fordítson időt a pihenésre. Erre szülőként tanácsos figyelni, és egy picit beszélgetni vele este, kifaggatni arról, hogyan érzi magát. Sokat segíthet mentálisan, ha megosztja a gondolatait. Feküdjön le időben, hiszen kipihenten jobban lehet teljesíteni.

Van még dolgunk

Az írásbeli után következik egy lényeges elem: a kiértékelt dolgozatokba való betekintés, amit abban az intézményben tehetünk meg, ahol a diák megírta a vizsgát. Az eredményeket február 7-ig kell közölni a felvételizőkkel. Érdemes előre tudni, hogy milyen szempontok szerint értékelik a dolgozatot, és hogy az adott középiskola hogyan számítja be az eredményt a felvételibe.

Ezért fontos megnézni 

A javító tanárok nagy odafigyeléssel elemzik a feladatlapokat, de még ennek ellenére is előfordulhat, hogy elszámolnak valamit, vagy nem adnak ki megérdemelt pluszpontokat. A felmérők javítása kétlépcsős, és minden egyes pont számít, hiszen lehet, hogy éppen ezen múlik a ponthatár elérése. Éppen ezért fontos élni a megtekintés lehetőségével, és átnézni a javított és kiértékelt lapot, melyet az iskola képviselőjének jelenlétében tehetünk meg közösen.

Készíthetünk felvételt

Előre meghatározott helyen és időben történik a megtekintés, melyre egy munkanap, azaz 8 óra áll rendelkezésre. A vizsgalapokról fényképezőgéppel vagy mobiltelefonnal készíthetünk fotót, vagy kérhetünk másolatot a kiértékelt dolgozatról. A felvételeket otthon átnézhetjük, vagy megmutathatjuk a felkészítő tanárnak, aki segíthet újraszámolni a pontokat és összehasonlítani a megoldást a javítási útmutatóval.

Ha találunk valamit

Amennyiben találunk elveszett pontokat, vagy megkérdőjelezzük a javítást, észrevételeinket a megtekintést követő munkanapon 16.00 óráig nyújthatjuk be a felvételi helyszínén. Ezt írásban tehetjük meg a feladat sorszámának feltüntetésével és pontos indoklással. A megjegyzéseinket 3 munkanapon belül kell elbírálnia a vizsgaszervező iskolának, majd ezt határozat formájában közölni.

Ha nem értünk egyet

Ha elutasítják kifogásainkat, mi viszont továbbra is fenntartjuk azokat, az iskola határozatának kézhezvételétől számított 3 napon belül van lehetőségünk fellebbezni a vizsga helyszínén. A kérvényt az Oktatási Hivatalnak címezve kell benyújtani. Az iskola 1 munkanapon belül köteles ezt továbbítani, a hivatal pedig 8 napon belül elbírálni, döntését elektronikus és postai úton megküldeni az iskolának, utóbbit a kérelmezőnek is. Ha ezzel a döntéssel sem értünk egyet, közigazgatási pert indíthatunk.

Van lehetőség a pótlásra

Az eredeti időpontban tartott felvételit nem lehet megismételni, minden tanuló egyszer tehet központi írásbeli vizsgát, ha viszont a gyermek valamiért lemaradt a központi írásbeli felvételiről, pótvizsgát tehet. Ehhez azonban igazolással ellátott alapos indoklás szükséges, az ezt tartalmazó írásos kérelmet a szervező iskolába kell benyújtani. A kérelmet az igazgató bírálja el.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás