Fontos erre odafigyelni.
A csokoládé a világ kedvenc csemegéje. Amellett, hogy nagyon finom, a hangulatunkra és a közérzetünkre is jótékony hatással van. Keserédes változata valódi szuperélelmiszer. De vásárláskor fontos figyelembe venni az ízlésünk mellett számos egyéb szempontot is – írja a Fanny magazin.
Olcsó húsnak híg a leve
A jó vagy kitűnő minőségű csokoládé vásárlása hasonló egy jó bor vagy egy jó kávé kiválasztásához, éppen ezért a vásárlás során az ár-érték arány is fontos tényező. A prémium minőségű csokoládék általában magasabb árkategóriába tartoznak, míg a tömeggyártott csokoládék olcsóbbak.
Minél kevesebb, annál jobb
Olvassuk el alaposan a csomagoláson található címkét. A jó minőségű termék kevés összetevőt tartalmaz, jellemzően kakaómasszából, kakaóvajból és minimális mennyiségű cukorból áll. Kerüljük az olyan termékeket, amelyek hidrogénezett olajokat és mesterséges ízesítőket tartalmaznak.
Csak külsőleg hasonlítanak
Ha egy terméken „tejcsokoládé” vagy „étcsokoládé” felirat szerepel, az valóban valódi csokoládét jelent. Viszont ha „tejbevonó” vagy „étbevonó” van rajta, akkor az kakaó- vagy bevonómasszából készült, melynek kakaótartalma mindössze körülbelül 5%, és nincs benne kakaóvaj. Ezek is fogyaszthatók, de élvezeti értékük és tápanyagtartalmuk alacsonyabb, ráadásul gyakran több adalékanyagot tartalmaznak.
A felénél több legyen belőle
Még a csokoládék között is óriási különbségek lehetnek. Célszerű olyat vásárolni, amelynek kakaótartalma 60% vagy annál magasabb. Ezek nemcsak ízben gazdagabbak, hanem gyakran kevesebb hozzáadott cukrot és adalékanyagot is tartalmaznak.
Túl sok benne a cukor
A minőségi csokoládékban többnyire nádcukor kerül, amelynek íze sokkal lágyabb, mint a kristálycukornak. Az sem mindegy, hogy mennyi cukrot tartalmaz! Arányaiban véve a legkevesebb cukor az étcsokoládéban található, míg a legtöbb a fehér csokoládéban. Az pedig, hogy egy csokoládé mennyi cukrot tartalmaz, attól függ, hogy hány százalék a kakaótartalma a csokoládénak.
Óvjuk az egészséget!
Kerüljük azokat az édességeket, amelyekben növényi olajok vannak. A kakaóvajat az olcsóbb pálmaolajjal helyettesítik, ami növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Ráadásul előállítása nagy ökológiai lábnyommal jár: a pálmaültetvények kivágása az esőerdők pusztulásához és az élővilág kiirtásához vezethet.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre