A néphagyomány szerint érdemes az új év első napján apró szemű hüvelyest enni, ha bőséget, gazdagságot szeretnénk az elkövetkezendő esztendőre. Lássuk, hogyan lesz tökéletes a lencseételünk!
Fontos szabály, hogy a lencsét főzés előtt mindenképpen válogassuk át, mert előfordulhat, hogy apró kavicsok is belekeveredtek, és arra ráharapni rendkívül kellemetlen érzés. Amint ezzel megvagyunk, egy szűrő segítségével mossuk át alaposan. Hogy lesz tökéletes? Máris eláruljuk!
Főzéséhez a lágy víz a legideálisabb. Kemény vízben főzve a hüvelyesek héja könnyen megkeményedik, széthasad, a belsejük pedig nem puhul meg tökéletesen. A lencsét a legoptimálisabb hideg, lágy vízben feltenni főzni.
Örök dilemma, hogy – a babhoz vagy más hüvelyesekhez hasonlóan – vajon be kell áztatnunk a lencsét vagy sem. Akkor lesz tökéletes a végeredmény, ha előzetes áztatás nélkül hideg vízben tesszük fel a tűzhelyre, és amikor felforr, akkor szűrjük le, majd tiszta, langyos vízben főzzük készre. Ehhez használhatunk kuktát is, jelentősen lerövidíti a főzési időt, és jobban megőrzi az ízeket, aromákat.
A második főzővízbe már tehetünk egy pici sót, hogy legyen ideje a lencsének átvenni az ízét, de a valódi sózást csak a legvégére hagyjuk. Vegyük figyelembe azt is, hogy tettünk-e az ételbe füstölt húst, mert ha igen, akkor nyilván nem vagy enyhén szükséges csak sózni. Ezt a végén kóstolással tudjuk eldönteni.
Ha a lencse főzővizéhez adunk egy kevés friss ananászt vagy gyömbért, akkor az ezekben lévő fehérjebontó enzimek megkönnyítik a lencse puhulását.
A lencséhez alapvetően jól illik a klasszikus fokhagyma, hagyma, füstös ízek, emellett jól passzolnak hozzá a citrusfélék. A fűszerek közül érdemes használnunk babérlevelet, rozmaringot, kakukkfüvet, zsályát, majoránnát és petrezselyemzöldet, amelyet szintén a legvégén, frissen, apróra vágva adjunk hozzá.
Az indiai és közel-keleti konyha egyik legkedveltebb alapanyaga a lencse. Bátran próbáljuk ki az indiai fűszerezést, ha különleges vacsorával szeretnénk meglepni a családot. Ebben az esetben citrommal, kurkumával, római köménnyel, korianderrel, gyömbérrel, fekete mustármaggal és a végén friss korianderzölddel fűszerezzünk. Csilipaprikát is tehetünk bele, ha szeretjük a csípős ízt – írja a Fanny magazin.
A lencsének rengeteg fajtája van, és ma már egyszerűen beszerezhetjük a különlegeseket is. Idehaza leginkább a közepes vagy nagy szemcseméretű, zöldesbarna színű lencse terjedt el, míg Indiában és a Közel-Keleten a vörös lencse a legkedveltebb, amely apró szemű, élénk narancsos színű. Nagy előnye, hogy néhány perc alatt puhára fő, sőt, könnyen szétfő, így leginkább pürének, krémlevesnek, pástétomnak vagy ételek sűrítésére alkalmas. Az apró, fekete szemű beluga lencse is gyorsan megfő, feszes héjának köszönhetően azonban nem esik szét főzés közben, az íze pedig fűszeres, aromás.
A lencseételekhez – főleg a magyaros ízvilághoz – nélkülözhetetlen a savanykás íz. Erre a legalkalmasabb a mustár, amely egyedülálló pikáns, zamatos ízt varázsol a levesnek, főzeléknek vagy köretnek. Ha valamiért nem szeretnénk mustárt használni, akkor megteszi az ecet vagy a citromlé is, de fontos, hogy ezeket a legvégén tegyük csak hozzá, mert főzés során épp a savanykás íz tűnik el.
A legtöbben bizonyára rántással vagy habarással sűrítjük a leveseinket, főzelékeinket, pedig a hüvelyesek, így a lencse is, keményítőtartalmának köszönhetően magától is besűríti az ételt. Ha nekünk ez nem elég, akkor vegyünk ki egy kis adag már főtt lencsét az ételből, botmixerrel pürésítsük, majd tegyük vissza a lábosba, és alaposan keverjük el.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre