Így készítsd, hogy valóban hatásos legyen a gyógytea!

Jöjjön 9+1 tanács a tökéletes gyógyteához!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.12.01.
gyógytea megfázás tippek-trükkök

A megfázás és influenza szezonban mindannyian szívesebben iszunk forró, gyógyító teákat. A Fanny magazin összegyűjtötte, mire érdemes odafigyelni a főzés során, hogy a kihozzuk a lehető legjobb ízeket és jótékony hatásait.

Jó szolgálatot tehetnek a gyógyteák, ha jól vannak elkészítve! Fotó: Pexels/Mareefe

1. Öntsük le forró vízzel

A tea elkészítési módja az alapanyagtól függ. Levelek, virágos hajtások, szárak esetén forrázást alkalmazunk: egy csapott evőkanál gyógynövényt öntsünk le 2,5 dl forrásban lévő vízzel, és lefedve hagyjuk állni 20 percig. Ha erősebb ízt szeretnénk, áztathatjuk tovább, de legfeljebb 1 órán át.

2. Égjen alatta a láng

A gyökereket és kérgeket nem elég forrázni, mivel keményebbek, mint a levelek vagy virágok. Például a mezei katáng vagy a gyermekláncfű gyökerének teáját a megfelelő vízmennyiséggel és ideig főzni kell.

3. Áztassuk hideg vízben

Egy másik elkészítési módszer a hideg áztatás, amelyet akkor alkalmazzuk, ha a gyógynövények a hő hatására elveszíthetik hatóanyagaikat. Ilyen például a mályva, a kankalin és a csipkebogyó. Ezeket a terméseket 5-6 órán át hideg vízben kell áztatni.

4. Kerüljük a fémet

Fontos, hogy a tea készítésekor ne használjunk fém evőeszközöket, mert ezek módosíthatják a növények szerkezetét. A vizet lehet fém teaforralóban melegíteni, de a tea kiméréséhez faeszközöket, például fakanalat használjunk, és az áztatás után öntsük az italt üveg-, kerámia- vagy porceláncsészébe.

5. Tegyünk rá egy tányért

Nagyon fontos, hogy mindig lefedve hagyjuk állni, mivel így az illóolajok nem párolognak el. Ha lehetséges, takarjuk le a csészét porcelántányérral vagy tiszta konyharuhával.

6. Utána szűrjük le

Miután a gyógynövény elég időt töltött a vízben, le kell szűrni. Fémszűrő helyett használjunk műanyag, textil vagy háncs szűrőt. A már lefőzött teát ne használjuk fel újra, ezt dobjuk ki.

7. Egy napon belül

A legjobb ízélmény és a jótékony hatások érdekében mindig frissen fogyasszuk el. Ha marad belőle, tartsuk a hűtőben, és egy napon belül igyuk meg. A kész teát fémtermoszba is önthetjük, de ügyeljünk rá, hogy a belseje rozsdamentes acél legyen.

8. Csak természetesen!

A hagyományos teákba tehetünk mézet és citromot, de csak langyos italba, mert a forró víz lebontja a C-vitamint és károsítja a méz enzimeit. A gyógyteákat viszont ne ízesítsük citrommal, cukorral vagy mézzel, mivel ezek csökkenthetik a jótékony hatását.

9. Étkezés előtt hatásos

A gyógyteákat nem szabad bármikor és bármilyen mennyiségben inni. Éhgyomorra a leghatékonyabbak, ezért reggel vagy a főétkezések után 3 órával fogyasszunk el egy-egy bögrével.

10. Zárjuk vissza a csomagot

Sok gyógynövény illóolajat tartalmaz, amely a levegőn elpárolog, csökkentve a hatékonyságát. Felbontás után zárjuk vissza a csomagot, vagy tegyük át légmentes tárolóedénybe, például üvegbe.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás