Tombol a tavasz és hamarosan beköszönt a nyár is, így egyre több zöldség és gyümölcs kerülhet az asztalunkra, ami persze a fogyókúrázóknak is nagy segítség. Rossz hír azonban, hogy ezeknek a növényeknek és az egészséges gabonáknak korántsem olyan magas a vitamin- és ásványi anyagtartalma, mint amennyi nagyszüleink idejében volt.
Ezeket a színes finomságokat nemcsak azok választják, akik egészségesen szeretnének étkezni, hanem azok is, akik szeretnék megőrizni a formájukat nyáron és persze sokan ilyenkor pánikszerűen diétázni kezdenek, hogy belefogyjanak a fürdőruhájukba. Bármiről is legyen szó, a zöldségek és a gyümölcsök nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy ne csak a külsőnk, de az egészségünk is kicsattanó formában legyen.
A zöldségek és gyümölcsök alapvető vitaminokat, rostokat, ásványi anyagokat tartalmaznak, olyanokat mint többek között a fehérje, a kalcium, a foszfor, a vas vagy a C-vitamin. A legutóbbi években végzett kutatások sajnos azonban kimutatták, hogy ezek az egészséges növények jóval kevesebbet tartalmaznak az említett tápanyagokból, mint 70 évvel ezelőtt.
„Hiába eszünk zöldségeket, gyümölcsöket és gabonákat, sajnos ezekből a szervezetünk ma már nem tud annyi tápanyagot kinyerni , amennyire szükségünk lenne a krónikus betegségek elleni védekezéshez” – mondta a National Geographicnak David R. Montgomery, a washingtoni Geomorfológiai Egyetem professzora, aki Anne Biklé társszerzője volt a What Your Food Ate című könyvnek.
A csökkenés okát régóta kutatják a tudósok és arra jutottak, hogy mindezért azok a modern mezőgazdasági eljárások felelősek, amelyek növelik a terméshozamot, de elszívják a talaj tápanyagtartalmát. Ezek közé tartozik az öntözés, a műtrágyázás és a betakarítási módszerek, amelyek meggátolják a növényeket abban, hogy a talajgombák segítségével fel tudják szívni a tápanyagokat a talajból.
A tápanyagok nem egyforma mértékben csökkentek a különböző növényekben: a kalcium mennyisége különösen a brokkoliban, a kelkáposztában és a mustármagban csökkent a leginkább, míg a vastartalom a mángoldban, az uborkában és a fehérrépában, Ausztráliában pedig a csemegekukoricában, a karfiolban, a zöldbabban, a zöldborsóban és a csicseriborsóban.
A gabonák fehérjetartalmával kapcsolatban sem jobb a helyzet. A Scientific Reports egyik 2020-as számában megjelent tanulmány kimutatta, hogy a búza fehérjetartalma 23 százalékkal csökkent 1955 és 2016 között, valamint a mangán-, a vas-, a cink- és a magnéziumtartalma is.
A riasztó visszaesés a húsevőkre is hatással van. Montgomery szerint a tehenek, sertések, kecskék és bárányok kevésbé tápláló füvekkel és gabonákkal lakmároznak, ami miatt a hús és a többi állati eredetű termék is kevésbé tápláló.
Bármennyivel kevesebb vitamint és más tápanyagot tartalmaznak ezek az ételek, még mindig a zöldségek, a gyümölcsök és a teljes kiőrlésű gabonafélék számítanak a legegészségesebb tápláléknak, amelyek ráadásul a fogyni vágyók étrendjének alappillérei. Fontos, hogy minden nap együnk ezekből: ebben sokat segít, ha nem gyorséttermekben és önkiszolgáló éttermekben eszünk, hanem magunk készítjük el az ételeinket lehetőleg friss zöldségből és gyümölcsből. A kutatások ugyanis azt is többször kimutatták már, hogy a színes ételeknek jótékony élettani hatásai vannak.
Az sem elhanyagolható szempont, hogy nem vesszük meg az éttermek óriási adagjait, csak annyit csomagolunk magunknak, amennyi ételre valóban szükségünk van. Ha ezt a kettőt betartjuk, akkor már csak hármat kell figyelembe vennünk a sikeres fogyás öt titka közül: együnk kevesebbet, helyes összetételű ételeket fogyasszunk, válasszuk a teljes kiőrlésű gabonákból készült élelmiszereket, nagyon kevés cukrot és annál több rostot juttassunk a szervezetünkbe és persze a lényeg, együnk sok zöldséget és gyümölcsöt.
A sztárok mindig inspirálóan hatnak a fogyókúrázókra és az életmódváltókra. Ilyen Horváth Gréta is, aki nemrég egészséges étkezése miatt rengeteget fogyott.
„A 20-as éveim elején lévő súlyomat szeretném visszakapni és azt a Grétát! Ez melós nagyon, de menni fog. Időközben megküzdöttem a cukorbetegséggel is, de mindenre odafigyelek. Csak tojást, húst és zöldséget eszem, nincs kivétel. Gyorsan leszögezném, hogy nem éhezem! Az életmódváltásnak köszönhetően a közérzetem is százmilliószor jobb lett. Főleg, hogy elmúltak a panaszok: a szédülés, a hányinger és a vizesedés is, ami nekem nagy ellenségem volt. Szóval fizikailag tök jól érzem magam” – mondta el Gréta.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre