Többen kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy a már meglévő munkájuk mellett akár a megélhetésük biztosítása, akár keresetkiegészítés végett újabb munkát szeretnének vagy kénytelenek vállalni. A Pro/Lawyer Consulting összeállításában Tömösvári Andrea ügyvéd segít megválaszolni az ilyenkor felmerülő kérdéseket.
Ha a munkavállaló úgy dönt, hogy másik munkaviszony keretében is szeretne dolgozni, a munkáltatója alapos ok nélkül ezt nem akadályozhatja meg.
Ilyen alapos ok lehet a munkáltató konkurenciájánál történő párhuzamos munkavégzés. Ez ugyanis a munkáltató gazdasági érdekének sérelmével járna. Bizonyos munkakörök esetében maga a jogszabály tiltja a több munkavégzésre irányuló jogviszony létrehozását. Vezető állású munkavállaló esetében ugyanis maga A munka törvénykönyve tiltja, hogy a munkavállaló bármilyen egyéb munkavégzésre irányuló jogviszonyt létesítsen.
A munkavállaló pihenő idejében azt csinál, amit szeretne, így akár más munkát is vállalhat. Valamennyi munkáltató jogos elvárása azonban, hogy a munkavállaló a munkahelyén munkavégzésre alkalmas állapotban, az előírt időpontban megjelenjen, a munkaviszonyból származó kötelezettségeit maradéktalanul teljesítse. Ennek megfelelően a munkavállaló kizárólag annyi munkaviszonyt tarthat fenn, amennyit illetően kötelezettségeinek maximálisan eleget tud tenni.
A munkavállaló alapbérét akkor sem lehet a minimálbér vagy a garantált bérminimum összegénél alacsonyabb összegben meghatározni, ha a munkavállaló más munkaviszonyban keres annyit, hogy a két munkaviszonyból adódó keresete a jogszabály által meghatározott mértéket elérje. A munkáltatónak fontos arra is figyelnie, hogy a munkavállaló lehetőleg ne egyszerre végezze a párhuzamos munkaviszonyból származó feladatait.
A munkavállaló köteles ezt bejelenteni.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre