Nem mindegy, hogy az ember hány órát alszik egy nap, és persze a pihenés minősége is befolyásolja a hangulatot. Ezt érdemes megfogadni!
A kutatók jól tudják, hogy van kapcsolat a hangulatváltozások és az alvás ideje között. Ezúttal arra kerestek választ, hogy mikor a legideálisabb elaludni és felkelni ahhoz, hogy a hangulatzavarok előfordulásának esélyét csökkentsük.
A Colorado University Boulder kutatói 840 ezer ember adatait elemezték. A vizsgált alanyok között volt 85 ezer ember, akiknek az alvási szokásait alvásmérővel is követték 7 napon keresztül, további 250 ezer embernek pedig kérdőívet kellett kitöltenie pihenési szokásairól. A résztvevők egyharmada korai ébredőként, 9 százaléka éjszakai bagolyként írta le magát, míg a többiek a két típus közé helyezték magukat – írja a colorado.edu.
Az átlagos lefekvési idő a 11 óra, a kelési pedig a reggel 6 óra volt. Kiderült, hogy az – mindenkinek a saját átlagához mért – egy órával korábbi fekvés és az egy órával korábbi kelés akár 23 százalékkal is csökkentheti a depresszió kialakulásának valószínűségét. A kutatásból kiderült, hogy minden óra, amivel korábbra került a lefekvés és a felkelés időpontja, csökkentette a depresszió kialakulásának esélyét. Annyi tehát bizonyos, hogy a lefekvési és ébredési idő eltolása jelentős hatással lehet a mentális jóllétre.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre