A kormány rendelete alapján a munkavállaló és a munkaadó megegyezése lehet, hogy otthoni munkavégzésben állapodnak meg vagy irodai munkában, de azért nem árt, ha tudjuk mi mit szeretnénk.
Ha a gazdaság újraindul és a cégek visszatérnek a normális kerékvágásba, az elmúlt egy év tapasztalatait akkor is érdemes felhasználniuk, beépíteniük a működésükbe. A szakemberek szerint leginkább a „hibrid” munkavégzés lesz a legnépszerűbb, amikor részben home office-ban, részben pedig az irodában töltik a munkaidejüket a munkavállalók. Alkalmazottként nem árt, ha már előre végig gondoljuk, mi melyik változat mellett döntenénk és így menjünk el tárgyalni a főnökünkkel. Az elmúlt közel egy év alatt már mindenki megtapasztalhatta, hogy számára az otthoni vagy az irodai munkavégzés jobb, hatékonyabb. Így, bár valaki számára várva várt pillanat a teljes visszatérés az irodába, valakinek éppen ez jelent majd nehézséget.
Ha otthon szeretne dolgozni
Az otthoni munkavégzés kétségtelenül sok kihívást jelent, ugyanakkor számos pozitív lehetőséget is nyújthat a közlekedési idő megspórolásától a csendesebb munkakörnyezetig. Az sem elhanyagolható szempont, hogy a családunk közelében lehetünk és a házimunkát is beiktathatjuk a nap folyamán. Az ebédet is otthon tudjuk elkészíteni, így nem kell költenünk erre egy étteremben vagy étkezdében. A „társadalmi életünk” sem vesz el időt a napunkból, hiszen ha egyedül vagyunk, a hasznos munkavégzés idejéből nem vesztegetünk egy percet sem cigiszünetre vagy arra, hogy meghallgassuk az irodai pletykákat.
Ha az irodát választja inkább
Ami az otthoni munka előnye, az lehet a hátránya is és lehet, hogy pont ezek az okok lesznek azok, ami miatt sokan sokkal szívesebben dolgoznak irodai környezetben. Többen vannak úgy vele, hogy szeretnek kiszakadni az otthoni „mókuskerékből” és a „ felnőttek világában” érzik jól magukat. Az is emellett szól, hogy a munkahelyi közösség mindennapjaiból nem érdemes teljesen kimaradni, hiszen ahogy az üzleti élet bármelyik másik területén, egy adott cégnél is fontos a belső emberi kapcsolatok ápolása. Ebben az esetben ráadásul nem fenyeget az a veszély, hogy „befordulunk” és depressziósak leszünk, hiszen egész nap társaságban vagyunk .
Mi a munkaadó feladata?
A munkaadó feladata, hogy egy olyan konstrukcióban állapodjanak meg a munkavállalókkal, ami mindkét fél számára a legelőnyösebb, mert így lesznek a leghatékonyabbak. Munkáltatóként a visszatérés fázisában arra is figyelni kell, hogy a cég vezetői segítsenek a közel egy éve tartó vírusidőszakban kimerült dolgozók számára abban, hogy mikor és hogyan tudnak szabadságra menni és ismét feltöltődni.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre