Ízletesen elkészített pisztráng, a Szalajka-Völgy, múzeumok, vízesések, Lipicai ménes – csak néhány abból a sok látnivalóból és kirándulási lehetőségből, amit Szilvásvárad és környéke nyújt annak, aki arrafelé jár, akár az őszi és téli hónapokban is.
Az év minden napján sétálhatunk az ország egyik leghíresebb kirándulóhelyén: a Szalajka-völgyben. Az itt működő kisvasúton 15 perces zakatolás után érhetjük el a Gloriett-tisztást. A kisvasút ha megfelelő az időjárás, egész évben működik. Célszerű egy irányban vonattal, visszafelé pedig gyalog végignézni a völgyet. Ha gyalog indulunk ezen az útvonalon, akkor a Szalajka út elején, a patak túloldalán a lovarda, jobbról a lovas pálya szegélyezi utunkat. Tovább sétálva ajándékboltok, éttermek és büfék sorakoznak.
A Szalajka-patakban már hosszú ideje vadon él a sebes pisztráng, aminek szaporítása érdekében a patak medrét több helyen visszaduzzasztották, mesterséges neveldéket alakítottak ki. A völgyben mintegy 100 éve tenyésztik a pisztrángokat. Helyi specialitás a füstölt, sült pisztráng, amit nemcsak az éttermekben, hanem kis fabódékban is ehetünk.
Az Istállós-kő egy hegy, a Bükk-vidék második legmagasabb pontja, 958,1 méterével Magyarország 6. legmagasabb hegycsúcsa. Szilvásváradról könnyen megközelíthető: néhány száz méteres, korláttal kiegészített gyalogút vezet fel az oldalában lévő Istállós-kői-barlangig. A hatalmas, háromszög alakú bejárat egy földtani törésvonal mentén alakult ki. A nyílás mögött egyetlen, tágas terem található.
A 17 méter magas Fátyol-vízesés hazánk egyik legszebb természeti jelensége. Szomszédságában, a Horotna-völgyben van a Szabadtéri Erdei Múzeum, amelyben olyan mesterségeket ismerhetünk meg élethű környezetben, mint az ölfavágás, a mész- és szénégetés, zsindely-, gyanta- és üvegkészítés vagy a hamuzsírfőzés.
Szilvásvárad ad otthont a világhírű Lipicai ménesnek. Az Állami ménesgazdaságon belül több program közül is válogathatunk. Lovagolhatunk, megnézhetjük a ménest, ellátogathatunk a Hajtókocsi kiállításra, a Fajtatörténeti kiállításra, a Parádi Cifra istállóban pedig korabeli fogatokban, hintókban gyönyörködhetünk.
Hogyan jussunk el Szilvásváradra?
Szilvásvárad egy vasútállomással és egy megállóval rendelkezik a Füzesabony–Eger–Putnok vasútvonalon. A települést legegyszerűbben a Budapest–Eger útvonalon közlekedő gyorsvonatokkal, egri átszállással tudjuk megközelíteni. Szilvásváradon Szilvásvárad-Szalajkavölgy megállóhelyen kell leszállni. Autóbusszal Szilvásváradot közvetlenül megközelíthetjük a Budapest Népstadion autóbuszállomásról induló autóbuszokkal, de egri átszállással is. A településre érkezvén az első megállóban kell leszállni. Budapestről a 3-as úton, vagy az M3-as autópályán, majd a 25-ös, és a Szarvaskő–Szilvásvárad–Kazincbarcika úton haladva érhetjük el.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre