A mérési adatok alapján a harmadik legmelegebb év volt 2022, de azóta is sorra dőlnek meg a hőmérsékleti rekordok. A meleg miatt pedig korábban indult az allergiaszezon is.
Az enyhe időjárás miatt idén egy hónappal korábban kezdődik az allergiaszezon, amely így 8-9 hónap helyett 10-11 hónapig tart. Mit tehetnek az érintettek, hogy kevésbé szenvedjék meg ezt az időszakot, és hogy lehet megkülönböztetni az allergiát más felső légúti betegségektől? Íme a válaszok!
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) tájékoztatása szerint az elsőként virágzó növény, aminek a virágporára sokan allergiások, az a mogyoró. Ennek a virágpora jelenleg eléri az allergiás tüneteket kiváltó közepes szintet. Az éger, a ciprus- és tiszafafélék, valamint már a kőris virágpora is jelen van a levegőben, ám koncentrációjuk jellemzően még alacsony.
Az NNK javasolja, hogy az allergiások készüljenek fel a tünetek megjelenésére, illetve erősödésére, és kérjenek tanácsot kezelőorvosuktól. Nagyon fontos, hogy a pollenallergiás betegek figyeljenek a megelőzésre és a tünetek enyhítésére. Ebben segíti őket a NNK naponta frissülő polleninformációs szolgáltatása. Ezenkívül a következőket tehetik:
Nehéz megkülönböztetni az influenza vagy épp a koronavírus tüneteit az allergia tüneteitől. A legfőbb különbség köztük az, hogy az allergiásoknak nincs hőemelkedésük és fejfájásuk, ám viszket a szemük, az orruk. Így akinek efféle tünetei vannak, valószínűleg inkább allergiás.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat mérései alapján a 2022-es év az átlagnál 1,1 Celsius-fokkal melegebb volt. Az évi középhőmérséklet országos átlaga minimálisan, de meghaladta a 2014-es év értékét, és ezzel a harmadik legmelegebb 1901 óta. A legtöbb hónap a szokásosnál jóval melegebb időt hozott. Több hónap is az átlagnál legalább 2 fokkal melegebb lett, a nyári középhőmérséklet országosan pedig a legmagasabb volt a XX. század kezdete óta. A középhőmérséklet mellett a minimumokat és maximumokat tekintve is a legmelegebb évek közé került a 2022-es esztendő. 2023 elején is sorra dőltek meg a napi melegrekordok, és azóta is átlag feletti a hőmérséklet. Az enyhe tél következtében több növény virágzásnak indult, sőt a méhek is elkezdtek kirepülni. Sajnos a növényi kórokozók, kártevők áttelelését segíti az enyhe időjárás, ami a későbbiekben jelentős problémákhoz vezet. A meleg miatt az allergiaszezon is megkezdődött.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre