A zenehallgatás nemcsak a mentális, hanem a fizikai jóllétünkre is hatással van. Ha megtaláljuk a megfelelő ritmust, a sportteljesítményünket is növelhetjük.
Edzés közben kevésbé fáradunk el, ha zenét hallgatunk. Persze nem könnyű megtalálni az ideális muzsikát, hiszen van olyan szám, ami megnyugtat, van, ami felpörget és van, amire jólesik lazítani. A jó hír az, hogy az ösztönünkön túl tudományos módszer is létezik a legjobb nóták megtalálásához.
A jól kiválasztott, gyors tempójú zene edzés közben felpumpálja a pulzusszámot és kevesebbnek érezzük az erőkifejtést – legalábbis ezt állapították meg egy néhány évvel ezelőtti tanulmányban a Veronai Egyetem fiziológusai, akik különböző edzéstípusokat végzőkön tesztelték a zene pozitív fiziológiai hatásait. Összességében arra jutottak, hogy kevésbé érezzük fárasztónak ugyanazt a tevékenységet, amit zenére végzünk, mint amikor csendben edzünk. A zene késleltetheti a fáradtságot, tompítja a fájdalomérzetet és növelheti a munkaképességet.
A legtöbb dal tempója 120 leütésszám (BPM) körül van, az intenzív zsírégető tempójú dal gyorsasága megegyezik a percenkénti 170 BPM tempóval. Egy átlagos kocogáshoz vagy kényelmes bringázáshoz a 120–140 BPM érték közötti dalok hallgatása passzol, de egy nagyobb erőkifejtést igénylő sporttevékenységhez már érdemes 140 BPM fölötti zeneszámokból összeállítani listát.
Aki érzi, hogy kezd fáradni, vagy extra energiára van szüksége, hallgasson olyan gyors tempójú dalokat, melyeknél a percenkénti leütésszám 160 vagy 170. Ez körülbelül Pharrel Williams slágerének, a Happynek a tempóját jelenti. Kardióhoz a 100-110 BPM tempójú dalok is kiválóak, ilyen például a Wellhello slágere, a Rakpart.
A runners.com-on megszavazták minden idők legjobb futózenéit: Eminem Lose Yourself, az AC/DC Thunderstruck és a Survivor Eye of the Tiger című számára a legjobb futni. A Spotifyon is van számos lista a legnépszerűbb edzés közben hallgatott zenékről, sőt akad olyan funkció is, amely futás közben felméri, milyen tempóban haladunk, és annak ritmusát, valamint ízlésünket figyelembe véve játssza le a motiváló trekkeket.
Mi is az a BPM? A BPM a percenkénti ütésszámot jelöli, a zenei tempók mérésére szolgáló mértékegység. A BPM szigorúan a dal tempójára vonatkozik, és bár van kapcsolat a zene, az edzés üteme és a pulzusszám között, nincs értelme arra gondolni, hogy a gyakorlatok végzése közben ez a zenei ütésszám ad iránymutatást a pulzusszámra is.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre