A szemerősítő torna hasznos, ha sokat ülünk a számítógép előtt, és estére szúr a szemünk, fáj a fejünk. Akkor is segíthet, ha nem látunk jól messzire, vagy elhomályosodnak a betűk.
A szemtorna gyakorlatai könnyen elsajátíthatók, és szakember vezetésével akár a kancsalság, a szemizombénulás vagy a szem alkalmazkodási képtelensége esetén is óriási eredmények érhetők el. A Webbeteg szakértője, Dr. Papp Júlia szemész az alábbi gyakorlatokat ajánlja.
Egyszerű gyakorlatok
Pislogás, „tenyerezés” – Tudatos pislogás, a szem és környékének enyhe masszírozásával. Hatására cserélődik a könnyfilm, javul a szem vérellátása, a szem körüli izmok ellazulnak.
Tekintés – A gyakorlat lényege a mozdulatlan, egyenes fejtartás mellett csak a szemmel a fő tekintési irányokba (jobbra, fölfele, balra, majd lefele) nézés, a szélső helyzetekben pedig a szem pihentetése.
Összetérítő szemmozgás – „Kancsalítás” az orrhegyre. Kifele térő kancsalítás, rövidlátás és összetérítési nehezítettség esetén javasolt.
Lusta és fáradt szemre
„Takarás” – A gyenge, ellustult szem látásának fejlesztése, erősítése a feladat. Az erős, jó szem teljes letakarásával – megfelelő méretű, színű, könnyen felragasztható öntapadós szemtapasz vagy a szemüveg lencséjére rögzíthető takaróanyag segítségével.
Fúziós gyakorlat – Ez a gyakorlat az agyat tanítja meg a két szem felől érkező információk összehangolására, „fúziójára”. Műszer segítségével egymást kiegészítő, de kissé különböző képeket vetítenek külön-külön, majd mindkét szem elé. Gyakorlással az agy megtanulja egyszerre észlelni őket. Pl. a madár a kalitkába kerül, a bohóc kezében ott a karika és a fején a kalap. Kancsal gyerekek esetén az agy az egyik képet letiltja: üres a kalitka, nincs karika a bohóc kezében. Így kialakítható a kétszemes látás.
Lazító, „relaxációs” gyakorlatok – Belső szemizmok kifáradásának megelőzési módja a munkamegszakítás, az izmok ellazítása. Közeli fixálás közben távolba kell tekinteni, elrévedni.
Amikor nem segít a szemtorna
Veszélyes azt gondolni, hogy a szemtorna megold minden szemészeti problémát. Ha a látásunkon változást észlelünk, először mindenképpen keressünk fel egy szakembert, hiszen az örökletes színvakság, a daganatok, a cukorbetegség okozta szemfenéki elváltozások, szürke- vagy zöldhályog esetén nem várhatunk gyógyulást a szemtornától.
A látás valójában az agyban történik?
A szemtorna módszerének atyja William Horatio Bates amerikai orvos (1860–1931). Elméletének alapja, hogy a szemek „csak” érzékszervek, passzív fogadók, az észlelés valójában az agyban történik, ahol a kép háromdimenziós élménnyé áll össze. A jó látás feltételei ezzel összefüggésben 90 százalékban pszichikai eredetűek.
Top hírek
Hírlevél-feliratkozás
Hírlevél-feliratkozás
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!