Ne ijedjünk meg, ha a nyelvünkön furcsa foltok, kis szigetek jelennek meg. A térképnyelv nem betegség, de ha megjelenik, néhány dolgon érdemes változtatni.
Ez a jelenség egy teljesen ártalmatlan és jóindulatú elváltozás, ami tulajdonképpen a nyelvfelületének gyulladását jelenti. A neve is árulkodik a nyelv kinézetéről, hiszen a térképekhez hasonlóan kis szigetek jelennek meg a nyelv felületén. Vörös, ovális alakú kis foltok képződnek, amelyeknek általában fehér szegélye van, így könnyen beazonosítható a térképnyelv. Sokszor a nyelvszemölcsök megduzzadt piros pontokká alakulnak, illetve van, hogy elszarusodás is kialakul.
A kialakulására figyelmeztető jel lehet, hogy furcsa, égető érzés van a nyelvben, és bizonyos ételeket kellemetlenebb elfogyasztani, mint általában, ezért ilyenkor vigyázni kell a csípős, forró, és savanyú ételekkel. Ezek után az étkezést elrontó, bosszantó jelek után pedig elkezdenek feltűnni a fentebb említett látható tünetek is.
Elsőre elég ijesztően néz ki, ha valakinek térképnyelve van, de nagyon fontos, hogy nem okoz semmilyen egészségügyi problémát. Érdekessége, hogy gyakran akiknél meggyógyul a nyelv egy területén, később egy másikon jelenik meg újra, ezért is nevezik még „jóindulatú, vándorló nyelvgyulladásnak”.
A keletkezésének legfőbb okai még nem teljesen világosak, de több hipotézis is született róla. A legvalószínűbb, hogy örökletes elváltozásról van szó, és valamilyen oknál fogva nőknél gyakrabban fordul elő. A térképnyelv ártalmatlan és nem fertőz, de vannak olyan faktorok, amik képesek arra, hogy nagyobb valószínűséggel kiváltsák a megjelenését. Plusz tényező lehet, ha valakinek több, és nagyobbak a nyelvén az egyenetlenségek, hiszen ilyenkor a gombák, és baktériumok könnyebben telepednek meg. Az elszaporodásukkal pedig fertőzéseket tudnak okozni.
Létezik gyógyszeres, és nem gyógyszeres gyógymódja is.
Akik kevésbé szeretnék gyógyszerrel kezelni a problémát: Ajánlott bizonyos ételek elkerülése, amik könnyebben okozhatják a panaszokat, ilyenek az ingerlő csípős és savas ételek, a mogyorófélék, az érett sajtok, a vörösbor, az alkoholos italok, a fokhagyma, a nyers hagyma, a savas gyümölcsök. A rendszeres és megfelelő fog- és szájápolás is elkerülhetetlen, illetve itt is figyeljünk oda, hogy kímélő eszközöket használjunk.
Gyógyszeres kezelés: Legtöbb esetben nincs szükség gyógyszeres kezelésre, de segíthetnek a gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók.
Ha ezeket elkerülöd, akkor kisebb az esélye
Alkoholos italok
Dohányzás
Fűszeres ételek
savas ételek, italok
sós, szárított magvak
Mi válthatja ki?
- Öröklődés, tehát a családban már előfordult
- Barázdáltabb nyelv
- Stresszes életmód
- Hormonális változások
- Szteroidok használata
- Pikkelysömör
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre