Kevesebb figyelmet fordít magára a szerelmes ember, annál többet partnerére.
Kínai-amerikai kutatócsoport vizsgálta a szerelem agyra gyakorolt hatását. Az eredmény megdöbbentő: az édes és egyszerre borzongató érzés erősen hasonlít a függőség által kiváltott agyi állapothoz.
A szerelem érzése igen összetett és különleges idegrendszeri állapotot eredményez, az érzés pedig erősen hasonlít a függőség agyra gyakorolt hatására. Mindkettő az idegrendszer jutalmazásért és motivációért felelős részeire gyakorol erőteljes hatást. A szerelem kiváltotta hatások bár nem egyeznek meg pontosan a függőség okozta változásokkal, a hasonlóság mégis döbbenetes.
A kutatók úgynevezett fMRI-nek, azaz funkcionális mágnesesrezonancia-vizsgálatnak vetették alá a kutatás résztvevőit, akiket két csoportra osztottak.
A tapasztalatok egyértelműen abba az irányba mutatnak, hogy a szinglik agyában sokkal kisebb az egyes agyterületek közötti kommunikáció, mint a szerelmesek vagy romantikus kapcsolatban élők esetében – írja az Origo.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy míg egyes agyterületek kifejezetten aktiválódnak a szerelmet megélők körében, más idegrendszeri gócpontok épp ellenkezőleg, inkább alulműködnek.
A szerelmesek önreflexiósra való képessége mérhetően csökken, míg az arckifejezések, ezáltal az érzelmek felismerésének képessége kifejezetten fokozódik esetükben. Vagyis a szerelmesek kevesebb figyelmet fordítanak önmagukra, viszont annál többet szerelmük tárgyára.
Az emberi agy egymástól elkülönülő hálózatokból áll. A hálózatokon belül némelyek között erős kapcsolódások jönnek létre, míg egyes hálózatok között gyengébbek. Ezekről a szerveződésről úgy tartják, szükségesek ahhoz, hogy egy energetikailag hatékony rendszer működését biztosítsák, hiszen az agy a szervezet energiájának mintegy 20 százalékát biztosítja. Ami a kutatás alapján bizonyos, a szerelem bizony némi kavarodást okoz az agy kommunikációs központjainak rendszerében.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre