Olyan építészeti kincseket mutatunk be, amiknek a mása máshol van. Ikertestvére van több budapesti épületnek is.
Ikertestvére az épületeknek, szobroknak is lehet. Nem lopásról vagy csalásról van szó, egyszerűen csak lemásolták őket vagy a fő jegyeiket. Számos budapesti épületnek is van ikertestvére valahol a világban. Például a Vajdahunyad várának.
A Városliget közepén álló Vajdahunyad várát nem véletlenül nevezték el így, az eredeti a romániai Vajdahunyadon van. A vár középkori eredetű magyar vár Erdélyben. Nevét a Hunyadiakról kapta, ugyanis Luxemburgi Zsigmond Hunyadi János apjának adományozta a birtokot, amire a vár elődjét felépítették. Aztán Hunyadi János lovagvárrá építtette. A Városligeti-tó mellett felépült ennek a másolata. Jelenleg a Magyar Mezőgazdasági Múzeum található benne.
A Nagykörúton található Batthyányi-palota inspirációját Firenzéből, a Pallazzo Strozziból merítette. A Plazzo Strozzi1 489-1538 között épült, a Batthyány-palotát pedig Hauszmann Alajos tervei alapján építették az 1800-as évek második felében. Batthyány Géza gróf szerette Firenzét, valószínűleg ezért másoltatta le az épületet. A budapesti nem pontos mása az olasznak, vannak különbségek.
A Lehel téri Árpád-házi Szent Margit templom a középkori zsámbéki romtemplom modern újraértelmezése, tisztelgés az Árpád kor építészete előtt. Budapest egyik legnagyobb templomát 1933-ban szentelték fel, azóta szolgálja a híveket. A Zsámbéki templom romjai most is állnak a Budakeszi járásban.
Ikonikus a Duna-parti Kiskirálylány szobra. A Dunakorzón ücsörgő lány szobrát a művész, Marton László lánya, Évike ihlette, aki gyakran játszott királylányt. A szobor megtalálható Tapolcán is, a szobrász szülővárosában, és a Tokiói Metropolitan Art Space Múzeumban is helyet kapott.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre