Az épület a vallási funkciója mellett egy különleges szerkezetnek köszönhetően közösségi és kulturális térként is funkcionálhat, ahol koncertek és más programok is várják az érdeklődőket.
A kormány támogatásával, 3,2 milliárd forintból felújított Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga várhatólag júliusban fogadja majd az érdeklődőket, ráadásul ezzel egy időben már az Együttélés Háza kiállítás is látogathatóvá válik majd.
Az épület a vallási funkciója mellett egy egészen különleges szerkezetnek köszönhetően közösségi és kulturális térként funkcionálhat. A tóraolvasó emelvényt egy hidraulikus szerkezettel lehet emelni és süllyeszteni, így akár koncerteket is be tud majd fogadni a megújuló zsinagóga.
A különleges emelőszerkezeten kívül több olyan termet is kapott, amivel különböző rendezvényeknek adhat majd teret:
Ennyivel azonban nem elégedtek meg, hiszen a harmadik emeletre került egy állandó kiállítás, ahol bemutatják a magyarországi zsidók életét, ráadásul egy
„időkapszula” segítségével bárki visszautazhat 1740-be.
Az épület tervezője Otto Wagner volt, az imaház 1869 és 1872 között közadakozásból épült és évtizedeken keresztül állt romos állapotban, miután a második világháború után egyre kevésbé használták az épületet. A hozzá csatlakozó bérlakásban 1980-ig laktak, amikor életveszélyessé vált az háztömb, majd ezek után a következő 10 évben a hitközség eladta a területet, ez után egy állagmegóvó felújítást kellett rajta végezni. A Budapesti Zsidó Hitközségnek több évtizedet kellett várni, de 2006-ban visszakapták az épületet, majd évekig tartó tervezés után az utóbbi években megkezdték a teljes felújítását.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre