Akár egy mobiltelefonnal is lehet olyan szuper fotót készíteni, amivel elindulhatsz a Metropol fotópályázatán. Elárulunk néhány trükköt, amelyektől a mobilfotók életre kelnek.
Kollégánk, az Eschert Károly-díjas fotóriporter, Dombóvári Tamás is tagja annak a zsűrinek, amelyik elbírálja a Metropol fotópályázatára érkező olvasói képeket. Végigfotózta Dubait, Barcelonát, Nepált és Afrikát, a Hableány tragédiájáról készült fotójával pedig 2020-ban hír- és esemény kategóriában Sajtófotó első - díjat nyert. Most néhány praktikus tanáccsal segít abban, hogyan lehet akár egy mobiltelefonnal is jó képet lőni.
– Nem kell félni a mobiltól, hiszen ezek a mai készülékek már nagyon sokat tudnak – magyarázta a fotóriporter, aki arra buzdít mindenkit, hogy bátran vegye elő a mobilját akár a villamoson, séta közben, baráti társaságban, vagy vezetés közben a pirosnál, és fotózzon. „Legyen az egy utcarészlet, egy elkapott emberi pillanat, vagy egy megkomponált látvány, az a fontos, hogy mondjon valamit a kép. A jó fotó nem feltétlenül éles, a jó fotó mesél. Ehhez persze az is kell, hogy a fotós ne csak nézzen, hanem lásson is” – foglalta össze Dombóvári Tamás a fotóriporterkedés lényegét.
Emellett az is hasznos, ha kiaknázzuk a készülékünkben rejlő képbeállítási lehetőségeket. „Az utómunka nem ördögtől való, a fényerősséget, a kontrasztokat az applikációk segítségével később is finomíthatjuk, de a képeket manipulálni, vagyis rászerkeszteni olyan elemeket, amelyek a valóságban nincsenek ott, nem elegáns. A zoomolás ugyan kedvelt eszköz, ezt azonban azért nem ajánlom, mert a kép pixeles lesz tőle, szétesik. Érdemesebb közelebb menni a témához. Ahogy Robert Capa mondta: „Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel”
„Fókuszáljunk mindig arra, amit fotózunk. A Metropol fotópályázatának nagyon hálásak a témái, hiszen a Budapest nyitva, a Füstmentes Budapest a Budapest, szeretlek! olyan hívó mondatok, amelyek beindítják a fantáziát. Ezekhez a témákhoz jó szívvel ajánlom a telefonok egyik kedvelt funkcióját, a panorámát. Nem kell feltétlenül mindig egyedi megoldásokat keresni, akár egy izgalmas utcai fotóval is be lehet kerülni a legjobbak közé” – biztat mindenkit pályázásra a fotográfus.
„Vannak olyan alapvetések is, amelyeket egyértelműnek gondolunk, éppen ezért elfeledkezünk róluk. Az egyik például az, hogy a mobillal készített fotó előtt mindig töröljük meg a kamerát, ha nincs más kéznél, akkor a pólónkba, hiszen a telefonálás során koszolódik a lencse. Van olyan kép, amelynek az elkészítésénél fontos, hogy mozdulatlanul tartsuk a telefont. Ilyenkor támaszkodjunk nyugodtan neki valaminek, vagy használjunk valamilyen állványt. Az automatikus vakut is szerencsés kikapcsolni, és csak akkor használjuk, ha feltétlenül szükséges. Azt is gondoljuk végi, hogy melyik témának áll jól a fekete-fehér. Higgyük el, hogy nem ettől lesz művészi a fotó, hiszen a világ, ami körülvesz bennünket, rendkívül színes.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre