Nálunk még a delta arat, de gyorsan terjed a mű-variáns

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) újabb koronavírustörzs terjedését követi kiemelt figyelemmel.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.09.08.
újabb variáns

Az új, a soron következő görög betűről mű-variánsnak elnevezett mutáns – a feltételezések szerint – jobban ellenállhat a korábbi megfertőződés nyomán kialakult immunitásnak.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) újabb koronavírustörzs terjedését követi kiemelt figyelemmel. Az elsőként idén januárban Kolumbiában észlelt mű-variáns mára csaknem 40 országban van jelen. Egyelőre azonban továbbra is az Indiából származó delta-variánstól betegednek meg legtöbben, és hazánkban is ez az eddigiek­nél jóval fertőzőbb verzió robbanthatja be a 4. hullámot. A WHO szakemberei szerint ebben a koronavírus-fajtában együttesen több mutáció is jelen van, ezért az eredeti vírusváltozattal szemben ennél a verziónál a vakcinák, a természetes immunitás, valamint az antitestkezelések is kevésbé hatékonyak.

De még ekkor is a járvány ellen az oltás a megoldás: akik megkapták a védőoltást, sokkal ellenállóbbak a koronavírus-megbetegedés ellen, enyhébb tünetekkel átvészelik a járványt és kevésbé fertőzőképesek, mint az oltatlanok.

Ezek a mű-variáns tünetei

A BBC Sciencefocus tudományos portál összeszedte a mű-mutánsra leginkább jellemző tüneteket:

  • gyorsan emelkedő testhőmérséklet, magas láz és gyengeség­érzés
  • szag- és ízérzékelés elvesztése, megváltozása
  • újabb tünetként jelent meg a hosszan tartó, igen makacs, erőteljes köhögés, amely a nap folyamán többször, egy órától akár több órán át is eltarthat








  • Top hírek





    Hírlevél-feliratkozás