Az év egyik legkülönlegesebb estéje jön: Valóságos égi csodát látsz, ha időben nézel fel az égre

Az év egyik legkülönlegesebb estéje köszönt ránk. Valóságos égi csodákban lehet részünk, ha időben nézünk az égre. Több égi jelenség is elkápráztathat, de most a legaktuálisabb a Hold és a Spica együttállása.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.07.02.
csillagászat univerzum világűr

Valóságos csodákat láthatunk július 3-án este. Az év egyik legvarázslatosabb estéjén több égi jelenség is ámulatba ejthet minket. Érdemes tehát felnézni az égre, mert nem mindennapi látványban lehet részünk. Például a Svábhegyi Csillagvizsgáló kiváló programmal készült a különleges estére. A segítségükkel még a Hold krátereit is kémlelhetjük.

égi jelenség
Csodás égi jelenségben lehet részünk Fotó: Yuting Gao / Pexels (illusztráció)

Különleges égi jelenségek:

Káprázatos együttállás

Egészen pontosan 22 óra körül, a délnyugati égen 20 fokos magasságban káprázatos égi jelenség történik. Különleges együttállásnak lehetünk tanúi, a Hold és a Szűz csillagkép legfényesebb csillaga, a kékesfehér Spica mindössze másfél fok távolságra lesz egymástól. Ez ráadásul szabadszemmel is látható lesz. A 60 százalékos megvilágítású Hold találkozása a különleges csillaggal garantáltan káprázatos látványt nyújt.

Nyári-méhkas nyílthalmaz

Ugyanezen a káprázatos estén még több csoda látható az égen, ha megfelelő körülmények között kémleljük az eget. Gyönyörködhetünk a Nyári-méhkas nyílthalmazban, ami nem más, mint a Kígyótartó csillagkép kéttucatnyi, fényes és jól felbontott csillagból álló laza, de formás nyílthalmaza. Az ideálisan télen megfigyelhető Méhkas halmaz méltó nyári képviselője.

Gyűrűs-köd 

A Gyűrűs-köd a Lant csillagkép híres planetáris köde. Egy a Naphoz hasonló, de már élete végén járó csillag vetette le magáról külső rétegeit. A kozmikus ködgyűrű továbbra is távolodik a központi fehér törpétől.

A Hold kráterei

Egy jó távcsővel pedig a Hold csodás krátereit is megcsodálhatjuk, amelyek garantáltan fantasztikus élményt nyújtanak. De a legjobb, ha egy vezetett túrán szemléled meg valamelyik csillagvizsgálóban, így pontosan tudhatod azt is, hogy éppen mit látsz. Akkor nézzük a részleteket:

Archimedes: az Esők Tengerének (Mare Imbrium) csodás krátere. Fekete bazalt lávával feltöltött aljzatával varázsolja el az észlelőit.

Plato kráter: az Esők Tengerének (Mare Imbrium) északi részén található, 101 km-es átmérőjű kráter. Sötét színű, bazaltos aljzata és számos mellékkrátere teszi egyedivé.

Ptolemaeus, Alphonsus, Arzachel kráterhármas: a Hold egyenlítője alatt a 154 km-es Ptolemaeus kráter fekete bazalttal feltöltött medencéje, az Alphonsus teraszos fala és az Arzachel központi csúcsa és mellékkrátere teljes pompájában tárulhat fel előttünk.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.