
Fekete gyásznap a mai: elhunyt az egyik utolsó és legismertebb holokauszttúlélő
103 évesen érte utol a halál.
Jelentős újításokat, illetve a társadalmi igazságtalanságok elleni küzdelmet várják a szakértők az új pápától. A május 8-án megválasztott, 69 éves Robert Francis Prevost a XIV. Leó pápa nevet választotta, ez pedig a szakértők számára sokat elárul célkitűzéseiről.
Visszakerült a tiara Vatikán állam címerének tetejére az új pápa, XIV. Leó pápa megválasztásával. A hagyományok szerint széküresedés (az egyházfő halála vagy lemondása) esetében a hármas korona helyére ideiglenesen egy napernyő kerül. Mivel május 8-án, kora este felszállhatott a fehér füst, sikeres volt a pápaválasztás, így a címer újra az eredeti formájában tündököl.
Mikor a protodiakónus bíboros a Szent Péter-bazilika erkélyén bejelentette, hogy a világnak új pápája van, rögtön közölte az egyházfő nevét is. Robert Francis Prevost a XIV. Leó nevet választotta. Kérdés: mi derül ki ebből a hozzáértők számár? A Metropol összeállításában arról olvashatsz, milyen nagy tetteket vittek véghez azok az egyházfők, akik szintén Leóként uralkodtak.
I. Leó 390-461 között ült Szent Péter trónján. Nagy Szent Leó Rómán kívül találkozott Attilával, és a hunok királyát lebeszélte a város megtámadásáról.
II. Szent Leó ugyan csak 681-683-ig uralkodott, de ennyi idő is elég volt neki a VI. egyetemes zsinat elfogadásához. Egyik eredménye a monofozitizmus (a tan szerint Jézusnak csupán isteni természete van) elítélése, és kiálltak a hüposztatikus egység mellett, amelynek lényege, hogy a megváltóban a Fiú isteni személye egyesült az emberi természetével.
Szent IX. Leó volt az első pápa, aki betette a lábát Magyarországra. Kortársai jámbor embernek tartották. 1049-1054-ig vezette a katolikus egyházat.
X. Leó 1513-1521 uralkodhatott. Az ő idejében bontakozott ki a reformáció, vagyis neki kellett elkezdenie az ellenreformációt a katolikus hit védelmében.
XII. Leó 1823-1829-ig ült Szent Péter trónján. Fellépett a szabadkőművesek ellen.
XIII. Leó 1878-1903 között viselte a halászgyűrűt. Fellépett a társadalmi igazságtalanságok ellen, és ő adta ki a Renum novarum című enciklikát. A szívén viselte a munkások helyzetét. Őt tartják az első modern pápának, elsőként ismerte el a keleti rítusok létjogosultságát.
Mindebből világosan látszik, hogy XIV. Leótól ugyancsak jelentős tettek várhatók. Egyesek abban is reménykednek, hogy átgondolhatja a kötelező cölibátus eltörlését, vagyis lehetővé teszi a nős férfiak pappá szentelését a római rítusban is.
XIV. Leó a bemutatásakor elmondott, első nyilvános beszédében többször méltatta közvetlen elődjét, Ferenc pápát, és kinyilvánította, hogy az ő útján kíván haladni. Római forrásokból tudni lehet, hogy az új egyházfő kiváló kapcsolatot ápolt az egykori argentin bíborossal.
103 évesen érte utol a halál.
Egy tanulmány lerántotta a leplet a rejtélyről.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre