
Több nyugati sajtóorgánum is arról ír, hogy a francia elnök megpróbálhatta befolyásolni a pápaválasztás kimenetelét.
Egyre nagyobb botrány van kialakulóban, miután több nyugati hírportál is arról számolt be, hogy Emmanuel Macron megkísérelhetett beleszólni a következő egyházfő megválasztásába. Az információk szerint, amikor a francia elnök Ferenc pápa temetése miatt Rómában járt összehívta a francia anyanyelvű pápaválasztására jogosult bíborosokat. Egyes értesülések szerint Erdő Péter tájékoztatta erről a Vatikánban tanácskozó kollégáit, ám ez utóbbi hír hamisnak bizonyult, többek közt a vatikáni magyar nagykövet is cáfolta – írja az Index.
Az oldal szerint a Tribune Chretienne francia katolikus lap írta azt, hogy Erdő Péter tájékoztatta a Vatikánban tanácskozó kollégáit arról, hogy Macron megpróbálja rávenni az öt, konklávén résztvevő francia bíborost, hogy akadályozzák meg a guineai Robert Sarah megválasztását.
Az öt pápaválasztó francia bíboros Jean-Marc Aveline, Francois-Xavier Bustillo, Dominique Mamberti, Christophe Pierre és Philippe Barbarin, akik mindegyike egy Ferenc pápához közel álló, progresszív irányvonal képviselőjének számít, szemben az afrikai bíboros konzervatív nézeteivel.
A La Verità április 29-én ezzel a főcímmel jelent meg: „Macron még a pápát is ki akarja választani”, míg egy másik, ugyanezen politikai oldalhoz tartozó újság, a Libero „Macron meghiúsítja a konklávét” címmel. A Le Monde ezekre reagáló írásában kifejtette, hogy a szalagcímek hátterében az olasz jobboldal Franciaország szándékaival szembeni mélységes bizalmatlansága, Macronnak a Ferenc pápához közel álló Sant'Egidio katolikus mozgalommal való privilegizált kapcsolata, valamint e befolyásos közösségnek az olasz egyházon belüli „kötélhúzásban” való részvétele áll, amelyet a Vatikánban jelenleg zajló átmeneti időszak még inkább hangsúlyoz.
Az Index cikkében kifejti, hogy a Le Figaro már április 25-én arról írt, hogy Emmanuel Macron fogadta a bíborosokat, arról azonban nem tett említést, hogy a konzervatívnak tartott Robert Sarah bíboros ellen fogtak volna össze, ahogy azt is határozottan cáfolták, hogy Erdő Péter neve bármilyen szinten összefüggésben állna az üggyel.
A Le Figaro egy május eleji írásban már kénytelen volt kronologikusan tisztázni a történteket. Eszerint Ferenc pápa halála másnapján, április 22-én megjelent egy üzenet egy bizonyos Stornsen nevű férfi X-fiókjában. „Erdő bíboros Emmanuel Macron és az öt francia bíboros közötti kapcsolatfelvételről számol be, hogy elállják Sarah bíboros útját.” A bejegyzés április 22-én, délelőtt 11:41-kor jelent meg, huszonnégy órával Ferenc pápa halálának bejelentése után. A bejegyzést a Le Monde azonnal, ellenőrzés nélkül átvette, és terítette a francia nyelvű sajtóban, ahonnan eljutott több olasz laphoz is – írja az Index.
A cikkéből továbbá az is kiderült, hogy munkatársuk elérte Erdő Pétert, még április 28-án. A magyar bíboros a lapnak kijelentette, hogy „Sarah bíborosról és a francia elnökről soha nem mondott ilyet, ez egyáltalán nem igaz".
Az ügyben az Index megkereste a vatikáni magyar nagykövetséget is. Habsburg-Lotharingiai Eduárd Károly megkeresésükre megerősítette, hogy Erdő Péternek nem volt köze a történtekhez:
Ez az információ teljesen hamis, a Le Monde által átvett álhír
– mondta az oldalnak Magyarország nagykövete a Szent Széknél, a Vatikánban.
A nagykövet arról is beszélt, hogy a Vatikánban és Rómában ezzel a témával senki nem foglalkozik, a bíborosok a konklávéra készülnek.
Dermesztő részleteket közölt a rendőrség az esetről.
Sokan most is megpróbálták cáfolni ennek a hitelességét.
Mutatjuk a milliárdokat érő számokat!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre