Márai emlékév indul – Krisztinavárosi séták és kávéházi hangulat vár a Tabánban

Márai Sándor születésének 125. évfordulóján emlékévet hirdetett a Budavári Önkormányzat 2025. április 11. és 2026. április 11. között. Egy polgár sétái - Márai Budán címmel indulnak emlékséták Krisztinavárosban.



Megosztás
Szerző: Fodor Erika
Létrehozva: 2025.04.12.
Márai Sándor Hankó Balázs Böröcz Lászlónak Egy polgár séta Virág Benedek Házban

Márai Sándor születésének 125. évfordulóján a Krisztina körúti Márai Sándor Művelődési Házban jelentette be a Márai Sándor-emlékévet és ismertette a programokat Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium minisztere, Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központjának elnöke és Böröcz László, Budavár polgármestere. 

Márai Sándor
Demeter Szilád, Hankó Balázs, Böröcz László Márai Sándorra emlékeznek  Fotó: Fodor Erika

Innen az „Egy polgár sétái” című tematikus emléksétán Márai I. kerülethez kötődő életszakaszának legfontosabb helyszíneit járták végig a Mikó utcán és a Gránit lépcsőn át a Tóth Árpád sétányig. Ezt bárki megteheti, akár már egy áprilisi hétvégén!

A Mikó utcai Márai-szobor előtt Fotó: Fodor Erika

Böröcz László, az I. kerület polgármestere kiemelte, hogy a 2025. április 11-én kezdődő és 2026. április 11-ig tartó emlékév kiemelkedő eseménye lesz a Virág Benedek Házban novemberben nyíló Márai-tárlat. 

@fezstory Márai Sándor születésének 125. évfordulóján a Budavári Önkormányzat emlékévet hirdet 2025. április 11. és 2026. április 10. között. A Virág Benedek Házban állandó kiállítás nyílik- korabeli kávéházi hangulattal.#foutyoupage💕 ♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika

A hat szobából álló kiállítás négy tematika köré csoportosul: Márai kassai éveire, az azt követő vándorlásaira, a budapesti évekre, valamint emigrációjának meghatározó pillanataira fókuszál. A tárlathoz egy kéttermes, a XX. század eleji kávéházi hangulatot idéző enteriőr is kapcsolódik, amely egyben múzeumi kávézóként is működik majd.

A család nevében Jáky Judit is megköszönte az emlékévet Demeter Szilárdnak, Hankó Balázsnak, Böröcz Lászlónak Fotó: Fodor Erika

Krisztinaváros közössége

A kiállítás létrehozását a kulturális kormányzat is támogatta, hiszen fontosnak tartjuk, hogy a helyi közösségek is megélhessék mindazt, amit Márai Sándornak jelentett saját közössége, nemzete és egykori lakhelye, Krisztinaváros 

- mondta Hankó Balázs. A kulturális és innovációs miniszter az emlékév megnyitásán úgy fogalmazott: Márai a polgári értékek őrzője, a történelem tanúja és krónikása volt, megélte, elszenvedte a II. világháború nehézségeit, a kommunizmus borzalmait, emigrációra kényszerült, de hazáját, nyelvét, kultúráját nem hagyta el. Hozzátette, Márai műveit 35 nyelvre fordították már le.

Jáky Judit, Márai leszármazottja üdvözölte, hogy újraindulnak a Márai-estek Hirtling Istvánnal és Mészáros Tiborral Fotó: Fodor Erika

Hankó Balázs a Márai-emléksétán elmondta: két nehéz tárgyalás között vesz részt ezen a kikapcsolódást és felfrissülést adó programon.

Az Egy polgár sétái Gránit lépcső állomásán Fotó: Fodor Erika

A miniszterhez a Gránit lépcsőnél csatlakozott Pál István Szalonna, aki felfelé kaptatva kérésünkre megosztotta velünk édesapja csodás gyógyulásának történetét.

@fezstory Pál István Szalonna a Márai emléksétán elmesélte nekünk édesapja csodás gyógyulása történetét - a zene és a szeretet erejével.#foryoupage❤️❤️ ♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika

Krisztinavárosi séta

Az Egy polgár sétái - Márai Budán című MáraiKult eseményhez bárki csatlakozhat. Aki szeretne bepillantani Krisztinaváros rejtelmeibe Márai Sándor-idézetek társaságában, akár az április 12-13-i hétvégén is megteheti.

Április 12-én, szombaton 11 és 14 órakor, valamint április 13-án vasárnap szintén 11 és 14 órakor indul a program, a  sétát vezeti: Stella Szonja, az Imagine Budapest túravezetője.

Stella Szonja túravezető Márairól mesél a  Tóth Árpád sétányon Fotó: Fodor Erika

Családi hagyaték

Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke elmondta, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) és az Újságmúzeum közreműködésével létrehozott állandó tárlat ritkaságszámba menő dokumentumokkal, valamint a Márai családi hagyatékából származó bútorokkal mutatja be az író pályáját. Kiemelte, hogy a PIM rendelkezik a legteljesebb Márai-gyűjteménnyel, amely az író életművét kutató és hagyatékát gondozó Mészáros Tibor irodalomtörténész, Márai-kutató segítségével bővül tovább az író levelezésével, valamint Márai Gábor és felesége hagyatékával.

@fezstory A Márai- emlékév bejelentése után Egy polgár sétái címmel tematikus séta a Márai Sándor Művelődési Háztól a Mikó utcán át a Tóth Árpád sétányig.##foryoupage❤️❤️ ♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika

Jáky Judit, Márai-leszármazottja a család nevében személyesen fejezte ki köszönetét Böröcz Lászlónak, Demeter Sziládnak, Hankó Balázsnak az emlékévért.

Mikó utca - Márai szobornál Fotó: Fodor Erika

Márai kedvencei

Az I. kerületi iskolák számára szavalóversenyeket és digitális pályázatokat is meghirdetnek, a kerületi művészek számára képzőművészeti pályázatok indulnak. A vendéglátóhelyeket pedig arra biztatja az önkormányzat, hogy bővítsék kínálatukat az emlékévhez kapcsolódó különleges termékekkel, például Márai kedvenc ételével vagy egy korhű süteménnyel, esetleg az emlékév logóját idéző desszerttel. A kezdeményezéshez csatlakozó vállalkozások megjelennek az emlékév hivatalos kommunikációjában is.

@fezstory Jáky Judit, Márai leszármazott a család nevében fejezte ki köszönetét a Márai- emlékévért.#foryoupage❤️❤️ ♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika



 


 



 


 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás