
Ezek voltak Orbán Viktor rádióinterjújának legfontosabb kijelentései
Orbán Viktor a Kossuth Rádiónak nyilatkozott.
Sikeres gyógyszeripar szükséges a sikeres magyar gazdasági működéshez – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztésért és iparért felelős államtitkára a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz) 35 éves jubileumi ünnepségén szerdán Budapesten.
Lóga Máté közölte, a Magyosz iparági szerepe megkérdőjelezhetetlen: Magyarországon az alapellátásban minden második beteg a szövetség valamely tagvállalatának készítményével gyógyult meg.
Kiemelte, hogy
a gyógyszeripar a legmagasabb termelékenységgel bíró ágazatok közé tartozik az országban, és a feldolgozóiparon belül a második legtermelékenyebb ágazatnak minősült 2023-ban, amikor a világ 19. legnagyobb gyógyszerexportőre Magyarország volt.
Az államtitkár arra is kitért, hogy a világgazdaság soron következő időszakának a gyógyszeripar adhatja az egyik legfontosabb hajtóerejét.
Jelezte ugyanakkor a szektor előtt álló globális kihívásokat is: a népességszám emelkedését, a gyógyszerellátás biztonsága iránti egyre fokozottabb igényt, valamint hogy a modern technológiák előretörése átalakítja az egészségügyi ellátás szerkezetét is.
Ahhoz, hogy ezekre a globális kihívásokra megfelelő választ tudjon adni a szektor, megfelelő partnerségi kapcsolatokra is szükség van – mondta az államtitkár, hozzátéve, hogy részben ezért lépett az NGM is a Magyoszszal kötött partnerség irányába.
Felidézte, hogy a minisztérium és a szövetség 2024-ben a gyógyszeripar és a magyar gazdaság versenyképességének támogatására együttműködési megállapodást kötött. Ennek egyik célja a már meglévő együttműködés további javítása volt, a másik pedig a gyógyszeripar versenyképességét fokozó fejlesztési irányok közös meghatározása.
Rámutatott, hogy
a megállapodás egyik legfontosabb eredménye a gyógyszergyártókat érintő extraprofitadó eltörlése volt, így ezt az összeget újra kutatás-fejlesztésre tudják fordítani a hazai gyógyszergyártók.
A kormány és a Magyosz között egy kölcsönös bizalmon alapuló, mindkét fél érdekeit szem előtt tartó stratégiai partneri viszony áll fenn, ezt szeretnék megőrizni és még jobbá tenni – mondta az államtitkár.
„Az előttünk álló nehézségeket és kihívásokat együtt hatékonyabban tudjuk kezelni” – fogalmazott Lóga Máté, aki egyúttal jelezte, „a kormány tudja, hogy a hazai gyógyszeriparnak elsősorban a stabil, kiszámítható versenyképességet jogi és gazdasági oldalról is támogató keretrendszerre van szüksége”.
Nyitrai Zsolt miniszterelnöki biztos Orbán Viktor miniszterelnök levelét olvasta fel, amelyben a kormányfő ismertette, hogy Magyarországon a gyógyszerek kutatása és előállítása több mint százéves múltra tekint vissza. Hozzátette, a magyar gyógyszeripar olyan legendáinak nevét, mint Richter Gedeon vagy Béres József, már a világon mindenhol ismerik.
A gyógyszeriparról Orbán Viktor levelében megjegyezte, „a magyar gazdaság húzóágazatáról van szó, ahol a cégek maguk is jelentős részben hazai kézben vannak vagy évtizedek óta bizonyítják erős elkötelezettségüket Magyarország és a magyar emberek iránt”.
„Ma is szükség van olyan vállalatokra, amelyek mozgásban tartják a magyar gazdaság gépezetét és világszínvonalon fejlesztenek”
– fogalmazott a kormányfő a levelében.
Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára kiemelte, a magyar gyógyszeripar nemzetközi szinten elismert, innovatív és versenyképes ágazat, amely jelentős mértékben járul hozzá az ország GDP-jéhez, munkahelyeket teremt és világszínvonalú készítményeket biztosít a betegek számára.
Rámutatott, hogy a Magyosz-tagok összesített árbevételének 82 százaléka a külpiacokról származik, míg a fennmaradó rész Magyarországról.
Közölte,
„közös érdekünk tehát a gyógyszeripar kiemelkedő teljesítményének fenntartása, közös érdekünk a gyógyszeripar külgazdasági sikereinek elősegítése. Mert tudjuk, a sikeres külgazdaság az ország hosszú távú sikerének és nemzeti szuverenitásának is a kulcsa”.
Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára közölte, annak ellenére, hogy a világon a legszabályozottabb terület az egészségügy, mégis az űrkutatás után az egészségipar a második olyan terület, ahol a tervezőasztaltól, az ötlet megszületésétől a gyakorlati megvalósításig a legrövidebb idő telik el.
Greskovits Dávid, a Magyosz elnöke elmondta, a szövetséget alapító 14 tagvállalatnak és a később csatlakozóknak is közös céljuk volt, hogy együttes erővel támogassák a gyógyszeripar teljes vertikumában a gyártást, a kutatást, a fejlesztést és a készítmények eljuttatását a fogyasztókhoz.
„Innováció, elhivatottság és szakértelem jellemzi azt az ágazatot, amely nemcsak a magyar betegek életminőségének javításához járul hozzá, hanem a nemzetközi piacon is elismerést szerzett.” Ugyanis a magyar gyógyszer több mint 100 országban ismert és elismert – fogalmazott a szövetség elnöke.
A Magyosz helyszínen kiadott közleménye szerint 1990-ben jött létre a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége. A már 22 tagot számláló szervezet az eltelt 35 év alatt jelentős lépéseket tett a stratégiailag fontos ágazat fejlesztéséért, hogy biztosítsa a biztonságos betegellátást és hozzájáruljon a nemzet- és külgazdaság támogatásához.
A Magyosz gyártó tagvállalatai 15 ezer munkavállalót foglalkoztatnak. A leginnovatívabb feldolgozóipari ágazatban a K+F-kiadások egy foglalkoztatottra jutó összege 3 millió forint, amely a feldolgozóipari átlag csaknem tízszerese.
A Magyosz célja továbbra is az, hogy az ágazat a tudatos fejlesztésen és a hazai gyártás erősítésén keresztül hozzájáruljon a magyar gazdaság teljesítményének javításához, az exportforgalom növeléséhez, valamint a magas végzettségű munkaerő itthontartásához – olvasható a szövetség közleményében.
Orbán Viktor a Kossuth Rádiónak nyilatkozott.
Az ország közepét jelképező szoborról van szó.
Váratlan fordulatot vesz az időjárás.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre