
Elképesztő, milyen trolik és villamosok járták régen Budapest utcáit – retró felvételekkel teli galéria!
Ilyen volt a régi tömegközlekedés Budapesten!
77. születésnapját ünnepli április 12-én a Gyermekvasút, korábbi nevén az Úttörővasút. A Gyermekvasút napjának alkalmából különös programokkal várják az utasokat a Budai-hegységben.
A Gyermekvasút születésnapja alkalmából április 12-én színes programokkal várják a családokat és a kisvasútbarátokat. A Gyermekvasút napja ugyanis egyben a Kárpát-medencei kisvasutak tavaszi rendezvénysorozatának nyitóeseménye is - ilyenkor a látogatók egész délelőtt változatos programok közül válogathatnak.
1948. április 11-én kezdték el építeni a Gyermekvasút vonalát a Széchenyi-hegyen – ennek a történelmi pillanatnak állít emléket minden évben április második szombatján megrendezett Gyermekvasút napja. A vasútvonal azóta is működik, és generációk nőttek fel rajta – sokan ma már saját unokáikkal térnek vissza egy kis nosztalgiázásra.
Az idősebbek pedig még emlékeznek rá, milyen volt, amikor még Úttörővasútnak hívták, a 35 évesnél fiatalabbak számára már Gyermekvasút a Széchenyi-hegy és Hűvösvölgy állomás között futó kisvasút, ami hat megállót érint: Normafa, Csillebérc, Virágvölgy, Jánoshegy, Szépjuhászné és Hárshegy. Míg a mozdonyokat szakképzett felnőtt mozdonyvezetők irányítják, a jegykezelés és az állomáson elvégzendő feladatok ellátása a 10-14 éves gyermekek kezében van, természetesen felnőtt felügyelettel. Az utazás során ráadásul a Budai-hegység lélegzetelállító tájaira nyílik kilátás, miközben a megállók közelében kilátók, erdei játszóterek, kegyhelyek és történelmi emlékek várják a látogatókat.
A Gyermekvasút születésnapja, egyben a Kárpát-medencei kisvasúti napok nyitórendezvénye. Ebből az alkalomból minden évben változó, az évfordulókhoz és aktualitásokhoz köthető színes, egész délelőttös programokkal várják a látogatókat. A programokról részletes információt a gyermekvasut.hu oldalon találsz.
A kisvasutak világa nemcsak a valóságban, hanem a gyerekkönyvek lapjain is csodálatos. Csohány Domitilla meseíró mesekönyvsorozata a hazai kisvasutak világába kalauzol el minket – és természetesen a Gyermekvasút sem maradhatott ki.
Ez egy élmény a gyerekeknek – kisvonatozni mindenki szeret. A mesék valós helyszínekre épülnek, az állomások és a környék látnivalói is szerepet kapnak, sőt, a gőzmozdony működését is bemutatjuk
– mesélte nekünk az írónő. A könyvsorozat célja, hogy bemutassa a kisvasutak világát, miközben a gyerekek saját történeteiket is hozzáfűzhetik az alapmesékhez.
A gyerekek mindig felismerik a mese szereplőit, a környezetet – hiszen, ha ott járnak, láthatják, hogy a mese szereplői a valóságban is léteznek. Ez nem egy Thomas, ami teljesen fiktív – ez a könyvsorozat a valóságból merít
– tette hozzá Domitilla. A könyvek végén mini lexikon is található az erdei állat- és növényvilágról, valamint nyomvonal-térképek és egyedi illusztrációk, amelyek segítik a kisvasút felfedezését.
A Gyermekvasút születésnapjának alkalmából egy képgalériával idézzük meg a Gyermekvasút régi és mai arcát – és azt, hogyan változott a kisvasút az évtizedek során.
Ilyen volt a régi tömegközlekedés Budapesten!
Újból megbénítják a belvárosi közlekedést.
Vajon tetszeni fog az, amit rólunk mondanak?
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre