
Szívszaggató felfedezés: a szemetesben találtak rá egy kisbaba holttestére
A rendőrség nyomozást folytat az ügyben.
Békés vármegyében április 1-jétől ebzárlatot rendelnek el. A rendeletet a rókák veszettség elleni vakcinázásával összefüggésben hozták meg.
Békés vármegyében április 1-jétől 21-ig ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendelt el a Békés Vármegyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Főosztálya. A rendeletet a rókák veszettség elleni vakcinázásával összefüggésben hozták. A rókák veszettségének szabályozása érdekében csalétek vakcinákat helyeztek ki, viszont a térségben előforduló csalétkek veszélyesek lehetnek a kutyákra is.
Sok esetről hallani, hogy a kutya sétálás közben mérget, vagy esetleg olyan dolgot evett, amit nem kellett volna. Az ebzárlat ezeket próbálja meg kizárni, nehogy ilyesmi megtörténhessen. A kutyákat azon a területen emiatt csakis pórázon és szájkosárral lehet sétáltatni, területen kívülre pedig csak akkor lehet vinni az állatot, ha rendelkezik érvényes veszettség elleni oltással, ám ezenkívül arra is szükség van, hogy a hatósági állatorvos engedélyt adjon erre. De mi történik, ha véletlenül mégis megeszi kutyánk a rókáknak szánt veszettség elleni gyógyszert? Az ebzárlatról dr. Rusvai Miklós – magyar állatorvos, vírusszakértő, állatorvosi virológus – véleményét kérdeztük meg.
„Ezt nem tűvel adják be az állatoknak, ezért is lehet veszélyes kutyáinkra, hiszen kis apró kapszulákról van szó, ami vonzó lehet a ragadozók számára” – árulta el lapunknak dr. Rusvai Miklós.
A rókák és más állatok számára kellemes szagú csalétekként kell ezt elképzelni, ami kemény műanyag kapszula, ez sérüléseket okoz a száj nyálkahártyáján, és a vírus ezen keresztül jut be
– tette hozzá dr. Rusvai Miklós. Az így bejutott vírus ezáltal tudja immunizálni a vírust a róka szervezetében. Kutyáinkra ilyenkor fokozottan ügyelni kell, nehogy véletlenül megegyék ezeket a kapszulákat. Szerencsére azonban nem halálos kimenetelű, ha esetleg mégis kedvencünket a kapszula rágcsálásán kapnánk.
Ebben egy kicsit erősebb vírus van, mint ami a normális kutyáknak készült vakcinákban van
– mondta lapunknak dr. Rusvai Miklós. Hogyha véletlenül sor kerülne a kapszula elfogyasztására, akkor is enyhe tüneteket érzékelnénk rajtuk. Ilyen lehet például a mozgászavar, vagy esetleges átmeneti bénulás a kutyánál.
Fokozottan ügyeljünk ettől függetlenül kisállatainkra, illetve nagyon fontos, hogy évente veszettség ellen oltassuk be kedvenceinket. Ha esetleg megfogjuk mi magunk a kapszulát, nem lesz tőle bajunk, továbbá a kapszula keménysége és az általunk érzékelt gusztustalan szaga és íze miatt sem kell félni amiatt, hogy esetleg egy kisgyerek megkóstolja.
A rendőrség nyomozást folytat az ügyben.
A tűzoltók már a helyszínen.
Megemelkedett a hivatalosan megerősített halálos áldozatok száma.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre