Cikksorozatban mutatjuk be a DK-s Varju László politikai pályafutásának sötét foltjait. Varju László akinek nemrég távoznia kellett a parlamentből eddig mindig mindent megúszott, sőt most Újpesten újra elindul az időközi választáson...
Varju László politikai pályája körül mindig bűzlött valami. Karrierjét kisebb-nagyobb korrupciós ügyek, hiányos vagyonbevallások, eltitkolt érdekeltségek, erkölcsileg kifogásolható, vissza nem fizetett parlamenti végkielégítés és felháborítóan enyhe, mindössze 900 000 forintos büntetéssel záruló büntetőügy jellemzi.
Utóbbit választás rendje elleni bűntett, testi sértés bűntette és garázdaság elkövetése miatt kapta, ezért le kellett mondania országgyűlési képviselői mandátumáról.
Mivel a bíróság ítéletében nem tiltotta el a közügyek gyakorlásától, újra indulhat a márciusi időközi választáson... A Metropol 3 részes cikksorozatban mutatja be a DK-s politikus legsúlyosabb ügyeit, rámutatva arra, hogy egy ilyen embernek semmi keresnivalója nem lenne normális esetben a közéletben. Íme az 1. rész!
Ha a KISZ-vagyon eltüntetését, a Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Alap (NGYIA) és Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Közalapítvány (NGYIK) körül felmerülő korrupciós ügyeket komolyan kivizsgálták volna a mai értéken ezermilliárdosra becsülhető gyermek és ifjúsági vagyon „lebontásában” játszott szerepe miatt Varju Lászlónak már rég börtönben lenne a helye.
Sok baloldali politikustársához hasonlóan Varju politikai pályafutása is a KISZ-ben kezdődött. Varju a rendszerváltás körüli zavaros időkben nőtte ki magát, akkor lett a kispályás vidéki KISZ-titkárból a Demokratikus Ifjúsági Szövetség (DEMISZ) ügyvivője ( a főnöke már ekkor Gyurcsány!), gazdasági irodavezetője, ami megalapozta politikai jövőjét és egzisztenciáját, élharcosa volt a KISZ-vagyon ellopásának. Az évek során megbonthatatlan barátságot kötött a néhai Kiss Péterrel és persze Gyurcsány Ferenccel.
Amikor a KISZ-vagyon ellopása szóba kerül, Varjut a Demokratikus Ifjúsági Szövetség (DEMISZ) ügyvivőjeként és gazdasági irodavezetőjeként mindig az elsők között említik.
Feltűnő, hogy a rendszerváltás óta eltelt három és fél évtizedben történtek ÁSZ vizsgálatok, voltak feljelentések, bizonyítékok sorát felvonultató tényfeltáró cikkek, ezek mind megfeneklettek, a KISZ-vagyon eltüntetésének nem lett következménye. Kiss Péter, Gyurcsány Ferenc, Varju László és a többiek mindannyian megúszták az elszámoltatást, a KISZ vagyonának eltüntetését.
Kiss Péter segítségével Varju 1996-99 között a Nemzeti Gyermek és Ifjúsági közalapítvány (NGYIK) kuratóriumi elnöke lett. Innen - az eltitkolt bűnök gyakorlott elkövetőjeként - szervezhette régi elvtársai közreműködésével a gyermek és ifjúsági vagyon maradékának ellopását.
Az Állami Számvevőszék jelentésében megállapította, hogy Varju kuratóriumi elnöksége idején súlyos törvénysértések történtek az NGYIK-nél. Olcsón eladott üdülők, fiktív költségek elszámolása, bankkártya furcsa elvesztése és megkerülése, az ellenőrzés hiánya és még sok más szabálytalanság miatt az Állami Számvevőszék büntető feljelentést tett a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány vezetői ellen.
És hogyan tudta Varju mindezt, akár csak az ifjúsági közapalapítványnál elkövetett bűncselekményeket egy karcolás nélkül megúszni? Egyszerű: Az ÁSZ, majd az Ifjúsági és Sport Minisztérium által tett feljelentéseknek Varjura és társaira nézve nem lett semmi következménye. 2002-ben a Medgyessy-kormány hivatalba lépése után az eljárásokat azonnal megszüntették. Aztán minden nyomot próbáltak eltüntetni.
Cikksorozatunk további részeiben sorra vesszük:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre