A kihívás arra kéri a gyerekeket, hogy több napra tűnjenek el otthonról és minderről ne szóljanak a szüleiknek. A „szabályok” szerint pluszpontot ér minden olyan közösségi médiába posztolt említés, ami az eltűnésükkel foglalkozik.
Beteges és nagyon veszélyes játék terjedhet a TikTok-on. Nagy Laci eltűntkereső posztban figyelmeztette a szülőket, tanárokat és rendőröket, hogy újraéledhetett egy veszélyes kihívás, amiben a gyerekek egymást arra buzdítják, hogy tűnjenek el.
A kihívás először 2017-ben tűnt fel, akkor még csak a Facebookon, most azonban újraéledhetett a népszerű videómegosztó oldalon, amiről köztudott, hogy nagyon sok kiskorú használja. A veszélyes kihívás lényege, hogy a gyerekek eltűnésre buzdítják egymást, melynek szabályai, hogy ne szóljanak róla a szülőknek és minden közösségi médiában való poszt az eltűnésről plusz pontot ér. Nagy Laci eltűntkereső információi szerint egy nemrégiben történt eltűnés mögött is ez a kihívás állhatott.
Még nem láttam a TikTok-on magát a kihívást, csak hátsó infó jött, hogy három gyerek eltűnése mögött ez állhat. Elképzelhető, hogy újra feléledt ez a kihívás, vagy új köntöst kapott és ismét ezért tűnnek el a gyerekek. Elképzelhető, hogy ez a dolog áll a hátterében, így úgy voltam vele, hogy inkább megosztom, hogy újraéledhetett és a szülők jobb, ha leülnek a gyerekekkel beszélni ennek a veszélyeiről
– mondta a Metropolnak Nagy Laci eltűntkereső.
„A korábbi kihívás szerint 72 órára kellett eltűnniük, és minél nagyobb volt a felhajtás a médiában, akár rendőrségi körözés is, annál nagyobb elismerést kaptak. Épségben megkerültek azok a gyerekek szerencsére, de most mindez újra szárnyra kapott. A megelőzés érdekében üljünk le velük beszélgetni és mondjuk el, hogy nem jó játék ez az eltűnősdi, a maguk biztonsága miatt sem, a szülőkre is a frászt hozzák, a rendőröknek, eltűntkeresőknek is pluszmunkát adnak” – tette hozzá a szakember, aki arra is kitért, hogy a mostani félévi bizonyítványosztás sem kedvez a munkájuknak.
Váltakozó időszakaink vannak az eltűnésekben. Amit most lehet érzékelni, hogy jön a félév végi bizonyítványosztás, és ha nem úgy sikerült, ahogy szerették volna a gyerekek, akkor nem mernek hazamenni. Most nemrég is volt ilyen, hogy intőt kapott egy kisgyerek, ezért nem mert hazamenni. Őt szerencsére időben megtalálták, de nem árt óvatosnak lenni és biztosítani a gyerekeket róla, hogy semmilyen esetben sem jó megoldás az, ha eltűnnek, játszani pedig végképp ne játszanak ilyet
– zárta gondolatait Nagy Laci.
A TikTok elterjedésével táptalajra leltek az életveszélyes kihívások is. Ilyen volt korábban a fojtogatós kihívás, ami arról szólt, hogy a gyerekek egészen ájulásig fojtogatják saját magukat vagy egymást. A kihívás következtében több száz tizenéves fiatal, köztük egy 15 éves magyar fiú is életét vesztette. De hasonlóan veszélyes volt a „Boat Jumping” kihívás is. Ez a nyárhoz köthető játék arról szól, hogy a fiatalok menet közben kivetik magukat egy gyorsan száguldó motorcsónakból. A legideálisabb esetben is több csontjuk eltörhet, hiszen nagy sebességnél ha vízbe esnek, az olyan, mintha betonra zuhannának. Arról nem is beszélve, hogy a becsapódásuktól függően akár a gerincük is eltörhet és örökre lebénulhatnak. Többen életüket vesztették a veszélyes kihívás miatt. De volt olyan kihívás is, amiben életveszélyes vegyi anyagot nyeltek le a tinik, például mosókapszulát.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre