Budapest rejtett kincsei: nézz néha felfelé is, ne csak a lábad elé! – Képgaléria

Budapesten élsz és azt hiszed, ismered a várost? Talán tévedsz! Hiszen a Nagykörút és a város más szegletei olyan titkos kincseket rejtenek, amelyek mellett naponta elsétálsz, anélkül, hogy észrevennéd. Most pedig eláruljuk, hova érdemes nézned, hogy meglásd a főváros rejtett csodáit!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.01.19. 05:00
szobor házfal rejtett kincs

Budapestiként sokszor csak rohanunk a dolgunk után és kizárólag a lábunk elé nézünk. Pedig ha néha úgy járnánk a várost, mint egy turista, megláthatnánk a főváros rejtett kincseit. Láttad már, hogy a Nagykörút épületeinek homlokzatán micsoda szobrok és domborművek ékeskednek? Vagy, hogy egy autóbusz méretű dombormű található a Vígszínházzal szemben? A város tele van olyan titkos kincsekkel, amelyek mellett nap mint nap elsétálunk, anélkül, hogy észrevennénk őket. Érdemes néha megállni és felnézni, mert bizony sokszor rejtett kincsekre bukkanhatunk! 

kincsek_budapesten
Rengeteg szobor, dombormű díszíti a várost, ezzel az alkotással a Károly körút és a Dohány utca sarkán találkoztunk (Fotó: Kovács Dávid /  Metropol)

Szecessziós palota a Szent István körúton 

A Nagykörúton, a Bajcsy-Zsilinszky Endre útnál található egy szecessziós palota, pontosabban a Szent István körút 12. szám alatt. Az épületet Kármán Géza és Ullmann Gyula tervei alapján, Weiss Manfréd és Berthold megbízásából építették és egy viszonylag egyszerű bástyaformát alakítottak ki a sarkán, ami némiképp a közvetlen szomszédja, a szintén Kármán és Ullmann tervezte Szent István körút 4. tetődíszét idézi. 

Egykor az épületben Újlipótváros híres vendéglátóhelyei közül több is a földszinten kapott helyet, például Wlassics Pál borozó-falatozója vagy a Tejcsarnok Szövetkezet üzlete.

A szecessziós palota a Szent István körúton, a 12. szám alatt (Fotó: Kovács Dávid /  Metropol)

Autóbusz méretű dombormű a Vígszínházzal szemben  

A Nagykörút a bécsi Ringstrasse mintájára épült 1872-től 1906-ig. Ez meglátszik a házak díszítésén is, a kor ízlésének megfelelően egyszerre voltak jelen a megelőző évtizedek historizáló elemei, a növényekre emlékeztető díszítés és hogy a homlokzat a legtöbbször nagy hangsúlyt kapott. 

Ha a Nyugati tér felé haladunk a Jászai Mari tér felől, végig az út bal oldalán, a gyönyörű, szecessziós Weiss-palota (Szent István körút 10-12.) után egy kis öböl következik. Itt van a környék leglátványosabb épülete: a Vígszínház. A vele szemben lévő ház tetején pedig egy autóbusz méretű dombormű látható. A ház oldala is gazdagon díszített. Érdemes megállni a Vígszínáznál és gyönyörködni egy kicsit a szemközti épületben. 

Az épület tetején egy monumentális, autóbusz méretű dombormű rejtőzik (Fotó: Kovács Dávid / Metropol)

Az Eiffel téren elég körbe fordulni ide-oda kukkantva, és közel másfél évszázad építészetén tekinthetünk végig egyetlen pontból. 

  • Nyugati pályaudvar nemcsak közlekedési csomópont, épülete megérdemli a figyelmet. Valamikor itt állt a Pesti indóház. 1846-tól innen indult a Pest és Vác közötti vasút, Magyarország első vasútvonala. A pályaudvar mostani épülete 1978-ban készült el és a később az Eiffel-torony kapcsán világhírűvé vált párizsi Gustave Eiffel cége tervezte.  1891-ben kapta a Nyugati nevet.
  • A Váci út és a Szent István körút sarkán álló, az 1890-es években épült házon érdemes megcsodálni a szobrokat. 
  • a 19. század végi Eiffel Palace kortárs tetőkialakítása pedig a 2010-es évek látványos alkotása.

Az egykori Viktória Biztosító Társaság

Elhagyva az Eiffel-teret, megtaláljuk az egykori Biztosító Társaság lakóházát díszítő domborműveit, amik nemcsak csodaszépek, de egyediségükkel jól illeszkednek a körút házaihoz. Az épület korábban a Berlinben alapított Viktória Biztosító bérházaként működött.

Az épületet Hoepfner Guidó és Györgyi Géza tervezte. A szecessziós domborművek a homlokzaton, a monumentális Viktória-ikon kivételével, a biztonságot, a nyugalmat allegorizálják.

Különleges üvegablakok és gyönyörű domborművek a Károly krt. 3/a szám alatt (Fotó: Kovács Dávid /  Metropol)

Titokzatos nőalak kukucskál egy villa emeleti erkélyéről 

A Thököly út 61. alatt álló villa egyik emeleti erkélyén áll egy titokzatos női szobor, amit nem is könnyű észrevenni. Aki viszont kiszúrja, annak biztos, hogy földbe gyökerezik a lába a döbbenettől, merthogy a szobor nem kicsit ijesztő, ahogy egy befalazott erkélyen álldogál. A szobornak ráadásul bizonyos szögből csak a feje látszik. 

Sokáig tartotta magát egy városi legenda, miként is került a jelenlegi helyére. Végül dr. Ybl Ervin professzor, a neves művészettörténész rántotta le a leplet az igazságról. A palotát az apja, Ybl Lajos tervezte az első világháború előtt, méghozzá Pápai Manó varrógép kereskedő megbízásából, a lánya számára. 

Akkoriban harmadik egyetemi évemet végeztem épp a párizsi Sorbonne-on, és beutaztam egész Franciaországot, hogy műemlékeket tanulmányozzak. Egy alkalommal Bourges-ban jártam, ott láttam Jacques Coeurnek, VII. Károly francia király dúsgazdag pénzügyminiszterének XV. századi, kései gót palotáját. A palotát, melynek bejárata mellett jobbra és balra egy-egy kőből faragott kitekintő férfi és nő figyeli, hogy ki szeretne a palota kapuin belépni. Hazatérve elhoztam ezen palota képét, s megmutattam atyámnak. Ez az eszme annyira megtetszett neki, hogy a Pápai villa számára is faragtatott egy ilyen figyelő női alakot Ligeti Miklóssal.

 - idézi a Magyar Nemzet 1983. december 14-i kiadása.

Sokáig legenda övezte a Thököly út 61. szám alatti nőalak keletkezését (Fotó: Kovács Dávid /  Metropol)

A turisták messze földről jönnek ide, hogy ezeket a szépségeket lássák. Nekünk elég csak kimenni a Nagykörútra és nyitott szemmel járni!

Nézd meg képgalériánkban, milyen érdekességeket láttunk rövid sétánkon:

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás