Eddig is a legszokatlanabb dolgok voltak az univerzumban a fekete lyukak, de amit most észrevett a NASA, csak tovább fokozza a rejtélyt. A Chandra űrtávcső olyan dolgot kapott lencsevégre, amitől még a tudósok lélegzete is elállt.
A világegyetem legszokatlanabb és leglenyűgözőbb részei a fekete lyukak, egy új tanulmány szerint azonban furcsábbak lehetnek, mint azt eddig gondoltuk. A NASA Chandra űrtávcsöve hatalmas plazmasugarakat rögzített egy szupermasszív fekete lyukból, amelyek egy furcsa objektumba csapódtak be.
A rejtélyes objektum a Centaurus A galaxisban bujkál, egy szabálytalan gáz- és porörvényben, körülbelül 12 millió fényévnyire a Földtől. A galaxis szívében egy szupermasszív fekete lyuk található, ami 40 000 fényévnyi sugárzást és anyagot bocsát ki a galaxis teljes szélességében.
A galaxisról valaha készült legmélyebb röntgenfelvételek felhasználásával a kutatók egy V-alakú fényes kibocsátást találtak, amelyet a sugárzás és az ismeretlen objektum ütközése okozott.
A kutatók nem tudják pontosan, hogy mi történt, illetve az objektum kiléte sem ismert, hiszen túl távol van ahhoz, hogy felismerhető legyen. A NASA állítása szerint a kibocsátás középpontjában álló titokzatos objektum egy hatalmas csillag lehet, a fekete lyuk plazmasugarában lévő részecskék pedig ennek a csillagnak az erős napszelével ütközhettek – írta a Daily Mail.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre