Szerelmi babonák és praktikák kapcsolódnak a János-naphoz. Mindemellett több sorsfordító hiedelem is fűződik december 27-éhez.
Az év végéhez közeledve egyre több a tradicionális népi hiedelem és hagyomány, ezekre az ünnepek idején érdemes még több figyelmet fordítanod. Az egész jövődre nagy hatással lehetnek, kiváltképp, ha a szerelemről van szó.
December 27. Szent János apostol evangélista ünnepe. Sokan Borszentelő Jánosként ismerik. Számos népszokás, hiedelem, hagyomány, babona kapcsolódik nevének napjához, mely az idei, 2024-es évben péntekre esik. Úgy tartják, hogy János apostol írta a Jelenések könyvét. Jézus egyik tanítványaként, a keresztényüldözések során megpróbálták kivégezni, de életben maradt, majd számos csodát tett.
Egyes tájegységeken már-már jóslási praktikának is nevezhető az a népi hiedelem, melyet ehhez a naphoz kötnek. A lányok ugyanis ezen a napon egy darab kenyeret ettek, amit sóval és borssal szórtak meg. Ezután a sót és a borsot a párnájuk alá tették. Úgy tartották, hogy az a férfi, akivel azon az éjjelen álmodnak, később az életük párja, férje lett a lánynak.
A János-nap másik fontos eseménye volt a borszentelés. Ezzel igyekeztek elősegíteni a bortermés megfelelő minőségét és mennyiségét. Ilyenkor a templomokba vitték a bort, melyet az áldást követően hazavittek és megittak. Ezzel igyekeztek bevonzani a szerencsét. A borszenteléshez idővel már az ünnepi vásárok és mulatságok is hozzátartoztak.
Nem szabad megfeledkezni az úgynevezett János-köszöntőről, mely a fiatal legényekhez köthető. A fiatalok ilyenkor a házak bejárati ajtajához mentek és köszöntötték a ház lakóit. A köszöntőhöz gyakran hozzátartozott az éneklés, versmondás, valamint az ajándékozás is. Ezzel akarták kifejezni a jókívánságokat, valamint az ott élők egészséges, boldog és hosszú életét is ezzel kívánták elősegíteni.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre