Péntek 13.: Készülj, mert felfedi magát a gonosz!

December 13-a az adventi időszak egyik legizgalmasabb napja Magyarországon, melyhez számos érdekes népi hagyomány és babona köthető. A Luca-nap a múltban a misztikumról, a jóslásról és a gonosz elűzéséről szólt. De honnan erednek ezek a szokások és ki volt Luca?



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.12.13. 05:00
Módosítva: 2024.12.13. 09:06
boszorkány hiedelem Luca nap babonák gonosz szellem

Az idei évben december 13. napja a babonák és hiedelmek szempontjából igen jelentős, hiszen nemcsak péntek 13., de egyben Luca napja is. Ráadásul a balszerencsés péntek 13-ai dátum már másodszorra következik be 2024-ben, legutóbb októberben volt erre példa.  

Péntek-13-Luca-napja-Babonák-szokások-misztikum
Sok népi hagyományhoz hasonlóan a Luca-nap is a keresztény valláshoz kötődik – Fotó: Pixabay

A babonák szerint régebben úgy tartották, hogy ezen a napon kell a boszorkányok rontása ellen védekezni, és ilyenkor fedi fel magát a gonosz is. A Luca-naptól karácsonyig terjedő időszak nagyon fontos a babonák és a hiedelmek tekintetében. Abban hittek az emberek, hogy Luca napja kihathat az életük minden területére

Luca-napi babonák és szokások 

Luca napját sok babona övezte, amelyek általában a gonosztól való védekezésre, a termés termékenységére és az időjóslásra irányultak. Az emberek például fokhagymával kenték be az ajtófélfákat, hogy távol tartsák a gonosz szellemeket a lakástól. Valamint tilos volt bármilyen munkát végezni a nap során, különösen a nőknek a házimunkákat, mint a fonás vagy a varrás, mert ezek balszerencsét hoztak volna a későbbiekben. 

Egy másik fontos hagyomány a Luca-napi búza vetése. A néphit szerint a Luca napján elültetett búza növekedése megmutatta, hogy milyen lesz a termés az elkövetkező években. Ha a búza karácsonyra szép zöld lett, akkor az bőséget és jólétet jelzett elő. 

Időjóslás Luca-naptárral 

Egy régi magyar hiedelem szerint amilyen az időjárás Luca napján, olyan lesz az időjárás januárban is. És amilyen az időjárás december 14-én, olyan lesz februárban is. A Luca-napot követő 11 nap időjárásából pedig megjósolták a következő év hónapjainak az időjárását. Ezt nevezték Luca-kalendáriumnak, és a naptár karácsonykor ért véget. 

Luca-napi babonák és szokások
A Luca-napot követő 11 napból megjósolhatjuk az elkövetkező év időjárását (Fotó: Pexels)

Luca széke 

A Luca napjához kötődő legismertebb hagyomány a Luca-szék faragása. A széket ezen a napon kellett elkezdeni készíteni, és 9 különböző fajta fából, szögek használata nélkül kellett összerakni. A szék így szentestére, december 24-re készülhetett el. A babona szerint a karácsonyi éjféli misére magukkal vitték ezt a széket az emberek, és a székre állva megláthatták a jelenlévő boszorkányokat. 

Így néz ki a Luca széke. A hagyomány szerint december 13-án, Luca-nap kell elkezdeni faragni 
(Fotó: Borsonline)

Luca-napi tilalmak

Fontos tilalmak is vannak a Luca-naphoz kapcsolódóan! Luca napján a nőknek tilos volt bármilyen házimunkát végezni. Tehát nem fonhattak, de varrni sem volt szabad, mert úgy hitték, hogy ezzel bevarrnák a tyúkok fenekét. Nem süthettek kenyeret sem, mert úgy tartották, hogy az tűzvészt okozhat. Tilos volt mosni, és tilos volt kölcsönadni is, mert az pedig a boszorkányok kezére is kerülhetett. 

A boszorkányokkal kapcsolatos hiedelmek is fontos szerepet kaptak Luca napján. A Luca-napi babonák szerint ezen a napon a boszorkányok különösen aktívak, és ezért az emberek különféle praktikákkal, például fokhagyma vagy mák szórásával próbálták távol tartani őket.

Péntek-13-Luca-napja-Babonák-szokások-misztikum
Babonák és hiedelmek – pénteken egy misztikus napnak nézünk elébe (Fotó: Pexels)

Szóval ha babonás vagy, ma fokozottan figyelj! Ha azonban nem hiszel a péntek 13. és a Luca-napi hiedelmekben, akkor is van mire gondolnod: hiszen mindjárt itt a megérdemelt hétvége!

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás