Különleges képekből nyílt kiállítás, január 6-ig megnézheted a sokszoros Emmy-díjra jelölt fotóművész képeit

Január 6-ig Budapesten is láthatók a világhírű, számos alkalommal Emmy-díjra jelölt operatőr, Lajtai György fényképei.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.12.23. 09:45
kiállítás Grammy-díj gyógyító

Munkanapokon január 6-ig 10 és 18 óra között látogatható a Belváros-Lipótváros Nemzetiségek Házában, a román nemzetiségi önkormányzat termeiben George Lajtai, azaz Lajtai György fotóművész-operatőr kiállítása. A művész, akit számtalanszor jelöltek Emmy-díjra, bárhol jár, Afrikától a Gellérthegyig és Kanadától Erdélyig, páratlan finomsággal és kifejezőkészséggel örökíti meg, amit lát. Kiállítását nem más, mint a felesége, Eszterhai Katalin, a Kozma Pál-díjas író nyitotta meg, akinek Akaratunk gyógyereje című könyvét másodszor adták ki Magyarországon – az első kiadást pillanatok alatt elkapkodták.

kiállítás
Eszterhai Katalin nyitotta meg férje, Lajtai György kiállítását és mesélt saját történetéről is, ami az Akaratunk gyógyereje című bestsellert ihlette (Fotó: Lajtai György)

Tapasztalatból tudom, hogy egy szóval, egy történettel, egy üzenettel meg lehet óvni egy embert az összeroppanástól, erőt lehet adni, fel lehet ébreszteni a bennünk lévő szívbéli érzéseket, mert elhitetik velünk, hogy amire szükségünk van, az ránk talál, de ehhez az kell, hogy merjük felemelni a fejünket, hogy lássuk a rózsaszínű eget, hogy sírjunk és nevessünk, és az is kell, hogy elmondhassuk magunknak: amit csináltam, jól csináltam. Hát én ezért mesélek szívesen a saját élményeimről és nem bánom, ha belelátnak a mindennapjaimba

– mondta az írónő a megnyitón. Hozzátette: megtiszteltetés számára, hogy mesélhet, mert amikor sokan együtt vagyunk, varázslat vesz körül, amiben benne van a jóság, a figyelmesség és ösztönösen megtaláljuk azokat a szavakat, amelyek a szíveket magukhoz vonják.

Eszterhai Katalin és George Lajtai – egyikük a szavak, másikuk a látvány mestere (Fotó: Lajtai György)

Férje képeiről azt mondta: „Felszálló pára fátyolozza be a naplementét, szentjánosbogarak fénylenek a sötétben, sugárzó tekintet, örökkévaló mosoly, tollas fejfedő, amely királyi jelenséggé varázsolja viselőjét, színeit változtató sziklafal, éjjeli ködszitálás...” Titokzatos világunk szépségének, mulandóságának egy-egy csodálatos részlete tárul fel előttünk a Kanadában élő George Lajtai fotóművész képeit nézve, aki a kimondhatatlant próbálja elmondani.

Az operatőr és  fotóművész a csodák világában jár, abban a világban, ahol minden megtörténhet, és ahol naponta újjászülethet

– tette hozzá. 

A természet titkait páratlan látásmóddal örökíti meg a fotóművész (Fotó: Lajtai György)

„A Pécsett született fotográfust saját bevallása szerint már gyerekkorában lenyűgözték az emberi arcok, amelyek magukon hordozzák az örömöket, a drámát és a természetben meglévő fényhatások, színek és árnyékok örökre meghatározták a látásmódját. Tizenkét éves kora óta fényképezőgépek és a filmkamerák optikáján  keresztül figyeli a környezetét.

Ő nem azt fotózza, amit lát, hanem azt, amit érez. 

 Az élet szeretetéből kimunkált világ az övé, amelyet átitat a fény. Költészetté változtatja a képeit, amelyek visszatükrözik az élet bensőséges rezzenéseit, és kinyitják az emberszíveket” – mondta Eszterhai Katalin.

Lajtai  György (George Lajtai C.S.C ) közel negyven éve Kanadában él és operatőrként dolgozik. Képi látásmódja nagyapja mesemondó kedvén csiszolódott. Gyerekkorában, amíg nem volt kamerája, fejben készítette el a képeit. Az 1960-as évek elején a nyári szünetben megkeresett pénzéből vásárolta első fényképezőgépét, egy fix optikás Zenit 8 fényképezőgépet. Ettől kezdve azt mindenhova magával vitte... 

45 éve  a filmezés és a fotózás teszi teljessé az életét, ami számára tudomány és költészet.

Eszterhai Katalin Gárdonyi Géza szavaival ajánlotta a kiállítást a nézők figyelmébe: „Minden, amit szépnek látok, műveli lelkem világosságát. Erősebb, jobb, Istenibb vagyok tőle”. Érdemes megnézni a fotókiállítást a Belvárosban, ahol többek között III. Károly brit király erdélyi rezidenciája is látható, Eszterhai Katalin és Lajtai György ugyanis bepillantást nyert az angol uralkodó vidéki kúriájába.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás