Még el se készült, máris több ezer ember halt meg a futurisztikus megaváros miatt?

Szaúd-Arábia egyik legnagyobb projektje, a Vision 2030 keretein belül kezdte el megépíteni a megavárost, ami a The Line nevet kapta. Egy új dokumentumfilm állításai szerint a projekt 2016-os indulása óta több ezren meghaltak az építkezés közben.



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2024.11.13.
Szaúd-Arábia halálesetek Vision 2030 város

A körülbelül 100-200 milliárd dolláros projekt, a Vision 2030, egy a Szaúd-Arábia-i kormány által támogatott megaprojekt, aminek keretein belül számos futurisztikus várost terveznek építeni, amelyek célja a fokozott gazdasági, társadalmi és kulturális diverzifikáció elérése. Ennek a projektnek egyik része a The Line, ami egy olyan helyet ígér, amely egy több szintre épülő, 170 kilométeres kognitív város az arab sivatagi völgyeken át a gyönyörű Vörös-tengerig.

A város építkezése még mindig az első fázisban tart, azonban már az elejétől fogva sokan negatívan viszonyultak a projekthez.
A város építkezése még mindig az első fázisban tart, azonban már az elejétől fogva sokan negatívan viszonyultak a projekthez. (Képünk illusztráció) / Fotó: unsplash

A The Line egy olyan várost ígér, ahol nincsenek autók és teljesen megújuló energiára épül, ezzel erősítve a turizmust Szaúd-Arábiában, de mint ahogy minden, ez sem jött hibák nélkül. Az angliai ITV által készített új dokumentumfilmben, a Kingdom Uncovered: Inside Saud Arabia-ban erős kijelentések érték a város építkezéseit, amiknek hatására a projekt építéséért felelő cég, a NEOM egy frissítést adott ki. 

2023. februárjában a Middle East Eye jelentései szerint az Al-Howeitat törzs 47 tagját tartóztatták le vagy vették őrizetbe, miután tiltakoztak a kilakoltatás ellen, ami szükséges volt, hogy a város építése tovább tudjon folytatódni. A törzs 14 tagja 15-50 év között terjedő szabadságvesztésre lett ítélve.

Máshol azt állították, hogy több mint 21000 ember halt meg a Vision 2030 projekt 2016-os kezdete óta. Szaúd-Arábia Nemzeti Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Tanácsa azonban félretájékoztatásnak nevezte a helyzetet:

A különböző médiaplatformokon terjedő félretájékoztatásra hivatkozva– különösen a szaúd-arábiai munkakörülményekhez köthető munkavállalói halálesetek számának növekedésére utalva, valamint megalapozatlan, hiteles forrásokat nélkülöző statisztikákkal együtt – a szaúd-arábiai Nemzeti Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Tanács egyértelműen cáfolja ezeket az állításokat. A tanács megerősíti, hogy Szaúd-Arábiában a munkával összefüggő halálesetek száma 1,12/100 000 dolgozó. Ez a szám Szaúd-Arábiát a legalacsonyabbak közé sorolja a világon a munkával összefüggő halálesetek számát tekintve.

A NEOM egy frissítést is adott az építkezés folyamatáról, aminek hamarosan megkezdik az első fázisát, a várostervezés fő részeihez a mérnöki és design tervek már elkészültek - írja a Unilad.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás