Nem mindig könnyű megtenni ezt a lépést – mutatjuk, hogy válthatunk háziorvost

Mutatjuk, hogyan érdemes csinálni.



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2024.11.19.
Módosítva: 2024.11.19.
háziorvos igény rendelő lakóhely beteg ellátás

Magyarországon szabad orvosválasztás van, de természetesen azért ennek is vannak szabályai. Jó ha tudjuk, mikor hova fordulhatunk, ha nem akarunk elveszni az egészségügyi rendszerben. A Fanny Magazin megmutatja, hogyan kell váltani. 

Minden embernek jogában áll orvost váltani

Bekerülünk a rendszerbe

Mindenkinek jogában áll háziorvost választani, a gyermekek és korlátozottan cselekvőképes személyek esetében pedig ezt a törvényes képviselő teheti meg. Miután eldöntöttük, kit szeretnénk háziorvosnak, nála kell jelentkezni, aki ezután nyilvántartásba veszi a tajszámunkat, és igazolást ad arról, hogy vállalta a háziorvosi ellátásunkat. Emellett kiállítja a „Beteg törzskartonja” nevű nyomtatványt.

Csak indokolt esetben

A háziorvos csak különösen indokolt esetben utasíthatja el annak a személynek a jelentkezését, akinek a lakóhelye a háziorvos körzetében van. Az orvosnak akkor is el kell fogadnia a jelentkezést, ha a páciens nem választott másik háziorvost és egészségügyi ellátatlansága az egészségét károsító vagy a gyógyulást lassító állapotromláshoz vezetne.

Szabad az út előttünk

Évente egyszer indoklás nélkül válthatunk háziorvost, ennek semmiféle anyagi költsége nincs. Az új háziorvosnál érdeklődni kell, hogy tud-e új pácienst fogadni, mivel a praxisok kapacitása korlátozott lehet. Ha a háziorvos felvesz minket a praxisába, akkor ki kell tölteni egy bejelentkezési nyilatkozatot, amihez szükség van a személyi igazolványra és a lakcímkártyára. 

Jelez a rendszerben

Az előző háziorvost nem kell értesíteni a váltásról, mivel az új orvosnál tett bejelentkezés automatikusan jelzi ezt a rendszerben a korábbi doktorunknak. Amint az új háziorvos regisztrál minket, a korábbi doktor hozzáférése megszűnik az egészségügyi adatainkhoz.

Van, amiért fizetni kell

Akik érvényes tajkártyával rendelkeznek, azoknak a háziorvosi szolgáltatás ingyenes, de olyan szolgáltatásokat is nyújtanak, amelyek csak térítési díj ellenében vehetők igénybe. Ide tartozik a látleletkészítés, a gépjárművezetői alkalmasság igazolása és a lőfegyvertartás alkalmassági igazolása.

Jöjjön házhoz a segítség

A háziorvosok ügyeleti rendszerben is dolgoznak, így lehetőség van az orvosunkat házhoz hívni, de csak indokolt esetben, például ha a páciens mozgásában korlátozott, vagy állapota sürgős ellátást igényel, amely nem várhat 24 órát. Ez a szolgáltatás is ingyenes.

Ezt már nem teszik zsebre

Ne felejtsük el, hogy az orvosok, valamint az ápolók hálapénzt sem fogadhatnak el, ez ugyanis törvénybe ütközik. Az egészségügyi dolgozók kisebb értékű ajándékot elfogadhatnak, de ennek értéke nem haladhatja meg a mindenkori minimálbér 5 százalékát.

Csak életveszély esetén

A magánorvos akkor utalhat be minket kórházi ellátásra, ha meglátása szerint közvetlen életveszély áll fenn. Ilyenkor ő gondoskodik a páciens szállíttatásáról is. Máskülönben magánorvos nem jogosult kórházi beutalót írni.

Így kérhető sürgősségi

A szakellátások többsége csak beutalóval vehető igénybe. Ezekhez időpontfoglalás szükséges, és tudjuk, gyakran napokat, heteket kell várni, mire bejuthatunk egy szakorvoshoz. Ugyanakkor ha kettő vagy több hete van valaki táppénzen, kérhető úgynevezett sürgős szakorvosi vizsgálatra történő beutalás.

Válasszon a kettő közül

Ha egy problémával magánrendelőjében keresünk fel egy orvost, ő utána nem tud minket átvenni kórházi ellátásba, hogy ott, tb-alapon végezzenek vizsgálatokat, sem pedig műtétre nem tud minket előjegyezni állami kórházba. Ugyanez visszafelé is igaz: egy állami kórházban műtött beteget az orvos nem hívhatja be kontrollra a magánrendelésére. 

Ellátási területre felosztva

A járóbeteg-ellátásra területileg illetékes rendelő a beteg bejelentett lakóhelye vagy

tartózkodási helye szerinti, illetve a háziorvosa beutalása esetén annak telephelye szerinti járóbeteg-ellátásra kötelezett egészségügyi szolgáltató. A páciens ellátását nem tagadhatja meg a beutaló szerinti rendelő, valamint a beutalóhoz nem kötött szakellátások esetében a területi ellátási kötelezettséggel rendelkező egészségügyi szolgáltató.

A tb fizeti a műtétet

Kevesen tudják, hogy egyes magánklinikán is igénybe vehetünk egynapos sebészeti beavatkozást tb-támogatással. A szolgáltatás a tajkártyával rendelkező betegek számára ingyenes, azaz nem kell fizetni a műtét előtti vizsgálatokért, az altatásért, a műtétért és a műtét utáni ellátásért, például a varratszedésért. Ugyanakkor az egynapos sebészeti beavatkozás során esetlegesen igénybe vett szolgáltatások – melyek színvonala magasabb mint az államié – már díjkötelesek.

Hívja az ügyeletet!

Október 1-e óta az egész országban működik az Országos Mentőszolgálat által biztosított új, betegközpontú ügyeleti rendszer. A nap 24 órájában elérhető a 1830-as központi ügyeleti szám, amelyet abban az esetben kell hívni, ha a háziorvos rendelési idején kívül jelentkező és a következő háziorvosi rendelésig nem halasztható egészségügyi probléma alakult ki.

Ha panasz merül fel

A beteg jogosult az egészségügyi ellátással kapcsolatban az egészségügyi szolgáltatónál, illetve fenntartójánál panaszt tenni. Az estlegesen felmerült problémát jelezhetjük a betegjogi képviselőjénél, vagy az intézmény igazgatójánál. A Nemzeti Népegészségügyi Központhoz az ellátással összefüggő – elsősorban orvosszakmai – kérdésekben fordulhatunk. A Magyar Orvosi Kamara, illetve a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara illetékes Megyei Etikai Bizottságánál az egészségügyi dolgozók etikai vétségének gyanúja esetén lehet jelzést tenni. 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás