Ezzel a módszerrel gyorsabban rábukkanhatunk az idegenekre.
Miközben a NASA űrszondákkal pásztázza a bolygókat, és kőzetmintákat gyűjt a Marson, egyértelmű problémába ütközött: túl lassú és körülményes ez a vizsgálati mód ahhoz, hogy rábukkanjon az idegen élet nyomaira. Így ugyanis a világ összes ideje is kevés lehet ahhoz, hogy a galaxisunk összes égitestjét felfedezhessük. Egy tudóscsoport azonban most egy új vizsgálati módszert dolgozott ki, amivel sokkal gyorsabban és egyszerűbben járhatnának utána annak, hogy léteznek-e idegen civilizációk a csillagrendszerünkben.
A DailyStar számolt be róla, hogy a 60-as években volt már ötlet arra, hogy az űrlények biológiai nyomának keresése helyett a kommunikációjuk megvizsgálására fordítsanak energiát, azonban ezek a kutatások kútba estek. Most azonban Nick Tusay, az amerikai Penn State Egyetem csillagásza kidolgozott egy módszert, amivel „belehallgathatunk” az idegenek beszélgetéseibe.
A tudósoknak ugyanis az az ötlete támadt, hogy ha megvizsgáljuk az összes lehetséges bolygó rádióhullámait, akkor elcsíphetünk egy-egy beszélgetést az űrlények között.
Szeretném megkeresni azokat a jeleket, amelyeket esetleges más civilizációk küldenek egymásnak. Nem szándékosan, de így a tudtukra tudnák hozni, hogy van élet máshol is.
– árulta el a kutató a lapnak. Tusay a keskeny sávú rádiójelek lokalizálását tervezi. Bár az olyan objektumok, mint a kvazárok és a pulzárok különféle típusú rádióhullámokat bocsátanak ki, a keskeny sávú rádióhullámok mesterséges eredetűek és eddigi tudomásuk szerint csak az emberek használják őket. Így ha sikerülne elcsípni egy-egy ilyen adást, akkor az bizonyítaná, hogy az űrben valaki mesterségesen kommunikál a másikkal.
Leegyszerűsítve ez azt jelenti, hogy az egyes exobolygók és égitestek vizsgálata helyett csak a körülöttük hallható rádióhullámokat szeretné megvizsgálni a kutató, amely gyorsabb haladást eredményezhetne, mint a bolygók felkeresése és kőzetmintáinak vizsgálata.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre