Veszélyes sportot űznek a katasztrófaturisták Budapesten, miközben a Duna vízszintje egyre emelkedik. Fokozott figyelemre intette a rendőrség az embereket az árvíz miatt, de vannak, akik a vízhez közel merészkednek. A vízszint már olyan magas, hogy a Duna már a rakpartot nyaldossa. Rémisztő képek!
Napok óta megfeszítve készült rá az ország, hogy időben ki legyenek helyezve a homokzsákok és a mobil gátrendszerek a Duna mentén, így védve a településeket az áradó folyótól. Leginkább három település van veszélyben: a Szigetköz, a Dunakanyar és Budapest. Az árvíz ellen szeptember 18-án, szerdán megkezdődött a védekezés komolyabb és legnehezebb szakasza. Budapestet ma elérte az évtized árvize, a Duna jócskán kilépett a medréből – a víz már a rakpart útszakaszain hömpölyög!
Egyszerre lélegzetelállító és riasztó, milyen mértéket öltött a budapesti árvíz. A Duna szinte átvette az irányítást a budapesti rakpartokon: a pesti, Parlament felőli oldalt, és a budai területet is már elöntötte a víz. A rakpartlezárások miatt a rendőrség a police.hu oldalon kérte, hogy ne legyenek katasztrófaturisták a Duna körül, mert magukat veszélyeztetik vele és a vízügyi dolgozók munkáját is megnehezítik.
A vízügyi szakemberek szerint a töltések állapota napról napra változik a rájuk nehezedő víznyomástól. Vigyázzunk együtt az állagukra! Járművel és gyalogosan egyaránt tilos azokat megközelíteni! Az áradó folyó veszélyes, könnyen elsodorhat bárkit
– húzta alá a rendőrség a honlapján, ám ennek ellenére mégis akadtak páran, akik lőttek néhány képet arról, hogy lassan elnyeli az árvíz a budapesti közlekedési táblákat – van, ahol az út már teljesen eltűnt a víz alatt!
Mutatjuk!
Orbán Viktor szerda reggel az árvízvédelmi operatív törzs tájékoztatóján közölte, hogy ma hajnalban megkezdődött az árvíz elleni védekezés legnehezebb időszaka.
Ma hajnalban belépett az árhullám várhatóan legmagasabb vízszintje. Az a feladata a vízügyeseknek, katasztrófavédelemnek, és az önkénteseknek is, hogy kikísérjük az árvizet
– mondta a kormányfő, hozzátéve: „Ez az időszak a legnehezebb a védekezésben, úgy számoljuk, hogy jövő hét csütörtökön hagyja el a legmagasabb vízszint Magyarország területét” – árulta el a miniszterelnök.
A Duna vízszintje óránként változik, a tetőzését Nagybajcsnál szerdára, csütörtökre várják, Nagybajcsnál 850 centiméter körül lehet a vízszint, ez a 2013-as árvíznél 40-50 centiméterrel alacsonyabb. Budapesten kicsivel alacsonyabban alakulhat a vízszint: a fővárosban szombat délután tetőzhet a vízállás 846 centiméter magasságban. A helyzet éles, de az évtized árvize miatt az ország készenlétben: a Magyar Honvédség az árvízvédelemben 12 ezer fővel és technikai erővel áll rendelkezésre.
Orbán Viktor szerint felkészültünk a történelmi árvízre. Az erről készült videót itt nézheted meg:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre