A világon tizenötödikként és egyben első magyarként ők jutottak el repülővel Amerikából Európába, méghozzá rekordidő alatt. Így zajlott az izgalmas út 1931-ben.
Endresz György első világháborús pilóta és az első magyar légipostajáratot vezető Magyar Sándor navigátor, Justice For Hungary (Igazságot Magyarországnak) feliratú repülőgépükkel első magyarként 93 évvel ezelőtt, 1931. július 15-én átrepülték az Atlanti-óceánt. 13 óra 50 perc alatt, átlagosan 250 km/h-s átlagsebességgel ők jutottak el leggyorsabban Amerikából Európába, és ők repültek legtovább a kontinens fölött. És hogy miért vágtak neki az útnak? Mert 1930 elején Lord Rothermere angol sajtómágnás 10.000 dollárt ajánlott fel annak a magyar pilótának, aki elsőként repül Amerikából Európába.
Július 15-én délután 5 óra 20 perckor szálltak fel az Európához legközelebb eső amerikai repülőtérről, az új-fundlandi Harbour Grace-ből. Eleinte felhőben, később sötétben repültek, iránytűvel tájékozódva, rádiókapcsolatot csak nyolc óra múlva tudtak teremteni egy norvég gőzössel. A pilóták hajnalban érték el az európai partokat. Az addig kifogástalanul működő gép motorja Győrnél azonban kezdett akadozni, újabb 70 kilométer után leállt az üzemanyag-ellátás. Később kiderült, hogy a tartályokban még volt 100 liter gazolin, amely kitartott volna Mátyásföldig, de feltehetően korán kapcsoltak át egy másik üzemanyagtartályra. A gép végül siklórepülésben landolt egy kukoricásban. A rekordereket július 20-án tízezrek ünnepelték a Hősök terén, Horthy Miklós kormányzó pedig mindkettejüket kitüntette és előléptette.
Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács 2000-ben július 15-ét a bíróságok napjává nyilvánította, annak emlékére, hogy 1869-ben ezen a napon hirdették ki a bírói hatalom gyakorlásáról szóló törvényt. Az 1869. évi IV. törvénycikk deklarálta a bírói függetlenséget, amely szerint a bíró csak a törvénynek van alávetve és a szigorúan meghatározott eseteket kivéve elmozdíthatatlan és áthelyezhetetlen.
A holland festő és rajzművész 418 évvel ezelőtt, 1606. július 15-én látta meg a napvilágot Liedenben, Rembrandt Harmenszoon van Rijn néven. A németalföldi barokk híres festője 1631-ben költözött Amszterdamba, ahol a legkeresettebb csoportkép- és portréfestő lett. Az 1642-ben készített Éjjeli őrjárat című festményével érte el hírneve tetőfokát. Festményei mellett készített rézkarcokat, tollrajzokat, grafikai művei végigkísérik egész munkásságát. Pazarló életet élt, a megbízások csökkenésével pénze hamar elfogyott, így 1656-ban vagyonát el kellett árvereznie.
Ennek a kőnek a segítségével tudták megfejteni aztán az egyiptomi hieroglifákat. A Rosette-i kő egyébként egy sötét színű gránittömb, melyre ugyanannak a szövegnek három fordítását vésték: egyiptomi démotikus írással, görög nyelven és egyiptomi hieroglifákkal. A három nyelvű szöveg segítségül szolgált 1822-ben Jean-François Champollion és 1823-ban Thomas Young számára a hieroglifák megfejtéséhez. A követ, amit 1799. július 15-én találtak meg, 1802 óta a londoni British Museum őrzi.
Igazi forradalmi újdonságot jelentett az 1804-től 1825-ig folyamatosan tökéletesített gőzmozdony a vasúti közlekedésben. Az első közforgalmú, gőzüzemű vasutat Stockton és Darlington között 1825-ben, a mai Magyarország területén pedig Pest és Vác között 1846. július 15-én nyitották meg.
Szabó Gyula, a nemzet színésze 1930. július 15-én született. A Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes és kiváló művész, a Magyar népmesék című mesesorozat mesemondója is volt, de szerepelt többek között a Tizedes meg a többiek, a Hahó Öcsi, a Hídember, a Tenkes kapitánya és az Egy óra múlva itt vagyok c. filmekben is. A színész 2014. április 4-én hunyt el.
A színésznő, műsorvezető ma ünnepli 51. születésnapját. A jelenleg sikeres médiaszemélyiség 1989–1993 között többek között számítógépes tenyérjóslásból élt, közben egy esti gimnáziumban 2 év alatt leérettségizett. Érettségi után elvégezte a Goór Nagy Mária Színitanodát, majd a Színművészeti Főiskolát (1993–1997). Még főiskolai évei alatt lett a Vígszínház tagja. 1993-tól kezdett a tévében is szerepelni (Szomszédok, MTV, 1999-ig, 34 epizód).
1975. július 15-én indult útjára a Szojuz–19 és az Apolló űrrakéta, hogy összekapcsolódva létrehozzák az első nemzetközi űrállomást. A Szovjetunióban Föld körüli pályára állították a Szojuz–19 űrhajót, Alekszej Leonovval és Valerij Kubászovval a fedélzeten. Hét óra múlva az Egyesült Államok fellőtte az Apolló űrrakétát, melyen Thomas Stafford, Vance Brand és Donald Slayton indult az űrbe. A két űrhajót július 17-én kapcsolták össze, ezzel létrejött az első nemzetközi űrállomás.
A köpönyeg.hu előrejelzése szerint hétfőn ugyanolyan meleg lesz, mint az azt megelőző napokban. Eső nem várható, a szél is gyenge lesz, a hőmérséklet viszont eléri majd a 36 fokot is. Éjszaka sem hűl le túlságosan az idő: 23 fok lesz a fővárosban.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre