A terhesség öregít, a szoptatás fiatalít. Új kutatásokkal bizonyították, hogyan reagál a női szervezet a terhességre és miért fiatalodnak a nők a szoptatás alatt. Utánajártunk miről is van szó!
A nőket megfiatalítja a szülés! Ez valami tréfa? Vagy tényleg van tudományos alapja? Ennek járt utána az a kutatás, melyet a Harvard Egyetemen végeztek.
„Amióta szültem sokkal fiatalabbnak néznek az utcán” – említette egy kismama, amikor annak jártunk utána, hogy tényleg igaz lehet-e mindez.
A nők közül sokan tapasztalják azt a jelenséget, hogy gyorsabban öregednek a terhesség alatt. A szülés után ez a a folyamat egy pillanat alatt megszűnik és többen fiatalodnak a szoptatás alatt.
A kutatók azt vizsgálták, hogy az öregedés tényleg lineáris-e, vagyis korral jár és a sejtjeink károsodása visszafordítható. A kutatás során kiderült, hogy a terhességet a szervezet stressznek éli meg és ezért molekuláris szinten gyorsabban kezdenek a sejtek öregedni. De ez érthető, is mivel egy új élet kihordása nagy teher a női szervezetnek. A várandóság alatt a női szervezet hatalmas változásokon megy keresztül, a medencecsont is szélesedik a terhességi hormonok az egész szervezetet befolyásolják. A nők teste ilyenkor sokkal nehezebben reagál mindenre, mert a figyelem az utód létrehozására irányul. De ez csak ideiglenes állapot, ami visszafordítható. A kutatók 120 nőtől vettek vért a terhességük különböző szakaszaiban és 65 nő adott vérmintát a szülés utáni időszakban.
Arra jöttek rá ezeknél a vizsgálatoknál, hogy az öregedés visszafordítható. Rekordidő alatt azok a nők fiatalodtak vissza jelentősen, akik szoptattak, vagy akiknek alacsonyabb volt a testtömegindexük. Akiknek a terhesség előtt is nagyobb volt a testsúlyuk, azok lassabban nyerték vissza biológiai korukat. A terhesség 9 hónapja alatt átlagosan 1,4 évvel megelőzték kronológiai életkorukat a nők. De ez a felgyorsult öregedés a szülés után három hónappal nem folytatódott és a nők 3–8 évvel fiatalabbnak tűntek.
A szülés után három hónappal az egyének biológiailag fiatalabbnak tűntek, mint a terhesség késői szakaszában
– Kieran O’Donnell, a tanulmány vezető szerzője, a Yale School of Medicine orvostudományi professzora.
Ami nagyon meglepő volt számunkra, az a biológiai életkor kifejezett megfordulása
– mondta a professzor. A szoptatás viszont felgyorsította a gyógyulás ütemét és a szoptató nők átlagos biológiai életkora körülbelül egy évvel alacsonyabb volt, mint a tápszert használóké.
A kutatók még nem tudják, hogy ez a szoptatással összefüggő testtömeg-csökkenés vagy más okok miatt következett be. O’Donnell hozzátette, hogy ez a vizsgálat a sejtek szintjén mérte a fiatalodást és nem azonos a hétköznapi érzelemben vett fiatalodással. A kutatás célja, hogy megtudják a stressz hogyan befolyásolja a szervezetet vagy a várható élettartamot. Erre keresi válaszokat a professzor.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre