150 évvel ezelőtt, 1874. március 24-én született Harry Houdini, magyar származású szabadulóművész. A bűvészet történetének kétségkívül az egyik legnagyobb hatású előadója volt, sok rejtélyes titkát a mai napig nem sikerült leleplezni.
Kevesen tudják, de a legenda, Harry Houdini kereken 150 évvel ezelőtt Budapest VII. kerületében Weisz Erik néven látta meg a napvilágot, 1874. március 24-én. Nem csupán a civilek, a bűvészek is minden idők egyik legjobb szabadulóművészének és illuzionistájának tartják. Csupán négyéves volt, amikor a családja kivándorolt az Amerikai Egyesült Államokba. Otthon magyarul, jiddisül vagy németül beszéltek. Később nem vallotta magát magyarnak, és azt terjesztette, hogy az USA-ban született.
Nem adatott meg neki a gazdag gyerekkor, ezért cipőpucolással és újságkihordással igyekezett egy kis pénzt keresni, hogy a családját segítse. Mindig is érezte, hogy ezek a munkák nem neki valók. Mesés karrierre vágyott. A Houdini művésznevet 17 esztendősen vette fel a francia bűvész, Jean-Eogene Robert-Houdin hatására.
Még nagyon fiatal volt, amikor az egyik testvérével megnézett egy spirituális jellegű előadást, melyen egy lebilincselt kezű előadó egy lezárt láda belsejéből úgy tett, mint aki a szellemekkel kommunikál. Ez a mutatvány annyira lenyűgözte az útkereső fiút, hogy eldöntötte: ő is bűvész lesz. Megszületett a fejében a szabadulóművészet elmélete. Hamarosan elhagyta a szülői házat, és elindult szerencsét próbálni. Különböző karneválokon lépett fel. Először kártyatrükköket adott elő, de közben titokban fejlesztette a későbbi világszámait is.
Többek között az ő ötlete volt a kényszerzubbonyból való szabadulás is. A századfordulón elindult európai hódító útjára. Ekkor már csúcsgázsikat fizettek neki, heti 60 fontot keresett. Megesett, hogy 300 rendőr előtt hat perc alatt kiszabadult egy bilincsből.
A Butirkaja börtön volt akkoriban Oroszország legjobban őrzött büntetés-végrehajtási intézménye, ahol egy igencsak fagyos napon, meztelenre vetkőztetve és megbilincselve bezárták egy rabszállító vagonba. 28 percre volt szüksége, hogy kibújjon a szorult helyzetéből. A jutalma egy hat hónapos szerződés lett.
Londonban, a Hippodrome Theatre-ben mutatta be a híres Mirror Cuff-szabadulást. Itt egy olyan bilincset sikerült magáról levetnie, melyről úgy vélték, hogy kulcsok nélkül lehetetlen kinyitni. Erre egy óra is elég volt neki.
David Merlini napjaink egyik legismertebb magyar szabadulóművésze. Egyik legismertebb mutatványa során egy köré öntött, majd megszilárdult és a Dunába engedett betontömbből szabadult ki két perc alatt.
Houdini szellemi hagyatéka feledhetetlen
– mondta lapunknak, és hozzátette: sok bűvésznek ma is a nagy előd a példaképe.
„Olyan ötletei voltak, mint előtte még senkinek. A trükkjei megoldását a mai napig nem sikerült megfejtenie senkinek”
– utalt Houdini több elképesztő számára.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre